Anemija yra būklė, kai hemoglobino (specialaus baltymo, atsakingo už deguonies tiekimą į ląsteles) kiekis kraujyje tampa mažas.

Beveik trečdalis planetos žmonių kenčia nuo anemijos, o dauguma jų yra moterys. Labai ilgai galite vardyti anemijos priežastis, tačiau dažniausiai tai yra geležies trūkumas.

Geležies trūkumas dažnai nėra diagnozuojamas ir nustatomas labai retai. Šie požymiai jums pasakys, jei sergate geležies stokos anemija.

1) Jūs jaučiatės pavargęs ir silpnas.

Nuovargis greičiausiai susijęs su geležies trūkumu. Priežastis? Deguonies trūkumas jūsų kraujyje. 

Kai sergate anemija, turite mažiau kraujo ląstelių, tiekiančių deguonį gyvybiškai svarbiems kūno organams.

Šis deguonies trūkumas yra visuotinio pobūdžio ir gali sukelti neaiškių simptomų, tokių kaip nuovargis, galvos skausmas ir silpnumas.

2) Turite dusulį.

Geležies trūkumas taip pat gali sukelti dusulį.

Tyrimai rodo, kad kadangi jūsų raumenys negauna pakankamai deguonies įprastoms veikloms, tokioms kaip vaikščiojimas, padidėja kvėpavimo dažnis, kai bandote atsigriebti nuo deguonies trūkumo, kuris sukelia dusulį.

3) Turite „neramių kojų sindromą“.

„Neramių kojų sindromas“ yra nervų sistemos sutrikimas, sukeliantis „dilgčiojimo“ jausmą ir nesąmoningą norą judinti kojas. 

Tai gali net sutrikdyti miegą. Tai yra vienas iš labiausiai neįprastų geležies trūkumo simptomų.

4) Jūs turite galvos svaigimą.

Dėl galvos svaigimo dažnai kalta geležies stokos anemija. 

Galimas galvos svaigimas ar krūtinės skausmas, nes kūnas bando jums pasakyti, tada reikia atsigulti, kad deguonis tekėtų į širdį ar smegenis.

5) Jums gali išsivystyti širdies liga.

Kadangi geležies trūkumas turi įtakos raudonųjų kraujo kūnelių skaičiui, dėl trūkumo širdis gali sunkiau dirbti, gali išsivystyti širdies plakimas ar išsiplėtusi širdis.

Tiems, kurie jau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, žemas geležies kiekis gali būti mirtinas.

6) Galite būti labiau linkę į infekcijas.

Geležis yra būtina sveikai, gerai veikiančiai imuninei sistemai, todėl geležies trūkumas gali padidinti padidėjusį jautrumą infekcijoms.

Raudonieji kraujo kūneliai padeda pernešti deguonį į blužnį, kuri kovoja su infekcijomis. Poveikis baltiesiems kraujo kūneliams taip pat turi įtakos imunitetui.

Kai žmogui trūksta geležies, baltieji kraujo kūneliai nėra gaminami ir jie nėra tokie stiprūs, nes jiems trūksta deguonies, todėl šis asmuo tampa jautresnis infekcijoms.

7) Jūsų liežuvis patinsta.

Nacionalinis širdies, plaučių ir kraujo ligų tyrimų institutas rašo, kad patinęs liežuvis yra vienas iš labiausiai paplitusių geležies stokos anemijos požymių.

Dėl mažo mioglobino lygio liežuvis taip pat gali būti lygesnis ar jautresnis.

8) Jūs turite blyškią odą.

Jūsų kūnui reikia geležies, kad būtų galima gaminti hemoglobiną – raudonųjų kraujo kūnelių baltymą, kuris perneša deguonį visame kūne. 

Jei turite geležies trūkumą, sumažėja hemoglobino lygis, todėl atrodote blyškesnis nei įprastai.

9) Sunku susikaupti.

Trūkstant geležies, smegenyse susiformuoja mažiau neurotransmiterių (medžiagų, kuriomis nervinės ląstelės keičiasi impulsais), sutrinka jų funkcijos – ir dirbti tampa sudėtinga.

Be to, atsiranda dirglumas ir apatija (jų priežastys ne tokios aiškios). Dėl to ne tiek daug dėmesio skiriama darbui – net žiūrėti naują mėgstamų serialą tampa sudėtinga.

10) Raumenų tonusas sumažėja arba raumenys skauda.

Raumenys gali aktyviai veikti tik tada, kai yra gerai aprūpinti deguonimi. Kai nepakanka deguonies, tonas krinta. 

Be to, sergant hipoksija, raumenys blogiau atsigauna ir po sporto klubo gali skaudėti ilgiau nei įprastai.

Šaltinis

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].