šikšnosparnis koronavirusas covid

Ženeva, rugpjūčio 13 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį paragino Kiniją pasidalyti pirminiais duomenimis apie ankstyviausius nustatytu koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejus, kad būtų galima vėl išjudinti pandemijos kilmės tyrimą.

Be to, Jungtinių Tautų agentūra ragina Pekiną paskelbti informacijos, susijusios su kontroversiška teorija, kad užkratas pasklido iš vienos Kinijoje veikiančios virusų tyrimo laboratorijos.

PSO pabrėžė, kad „gyvybiškai svarbu“ nustatyti didžiausios per pastarąjį šimtmetį pandemijos, pareikalavusios mažiausiai 4,3 mln. žmonių gyvybių ir sudavusios galingą smūgį pasaulio ekonomikai, priežastis. Pirmieji užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai 2019 metų gruodį buvo nustatyti Kinijos vidurio regiono mieste Uhane.

Nors Pekinas tam priešinasi, PSO paragino suteikti „visus duomenis ir prieigą, reikalingą, kad tolesni tyrimai galėtų būti tęsiami kaip galima greičiau“.

PSO tarptautinių ekspertų grupė savo ilgai atidėliotą misiją Uhane pradėjo šių metų sausį ir kartu su Kinijos specialistais parengė pirmojo etapo ataskaitą.

Kovą paskelbtame dokumente nepateikiama jokių tvirtų išvadų, bet vertinamas keturių pagrindinių hipotezių įtikinamumas.

Ataskaitoje sakoma, kad labiausiai tikėtinas scenarijus – jog virusas buvo perneštas nuo šikšnosparnių žmonėms per kažkokį tarpinį gyvūną. Tuo metu prielaida, jog virusas pasklido iš Uhane veikiančios virusologijos laboratorijos, yra „itin mažai tikėtinas“.

Tačiau tyrimas sulaukė kritikos dėl skaidrumo stygiaus ir nepakankamos prieigos. Taip pat priekaištauta, kad užkrato pasklidimo iš laboratorijos versija nebuvo nuodugniau ištirta. Dėl šių trūkumų Jungtinės Valstijos didino spaudimą atlikti išsamesnį tyrimą.

Praeitą mėnesį PSO raginimas į antrąjį tyrimo etapą įtraukti Uhano laboratorijos auditą supykdė Pekiną. Kinijos sveikatos apsaugos viceministras Zeng Yixinas (Dzeng Isinas) sakė, kad tokie planai rodo „nepagarbą sveikam protui ir aroganciją mokslo atžvilgiu“.

Prieiga prie duomenų – kritiškai svarbi

Pranešime apie tyrimo antrojo etapo pažangą PSO teigė, kad nėra dedamos „pastangos suversti kaltę“ arba pelnyti politinių taškų.

„Kita studijų seka apimtų pirminių duomenų apie ankstyviausius atvejus ir 2019 metų potencialių ankstyvųjų atvejų serologinių mėginių tolesnius tyrimus“, – nurodė JT agentūra.

„Prieiga prie duomenų yra kritiškai svarbi mokslinio supratimo plėtrai“, – pridūrė PSO.

Agentūra sakė bendradarbiaujanti su keliomis šalimis, kurios pranešė aptikusios koronaviruso SARS-CoV-2 biologiniuose mėginiuose, paimtuose 2019 metais.

Pavyzdžiui, Italija padėjo organizuoti nepriklausomą vertinimą tarptautinėse laboratorijose, įskaitant prieš pandemiją paimtų kraujo mėginių pakartotinį aklą testavimą.

„Dalijimasis pirminiais duomenimis ir leidimas iš naujo ištirti mėginius ne Italijoje esančiose laboratorijose atspindi puikiausią mokslo solidarumą ir niekuo nesiskiria nuo to, ką mes skatiname daryti visas šalis, įskaitant Kiniją“, – pažymėjo PSO.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].