Protestai Baltarusijoje

Minskas, lapkričio 20 d. („Interfax“-BNS). Baltarusijos sostinėje penktadienį vyksta atsisveikinimo su mirusiu aktyvistu Ramanu Bandarenka ceremonija, kurioje dalyvauja tūkstančiai žmonių.

Laidotuvių pamaldos surengtos Kristaus Prisikėlimo cerkvėje Minsko šiaurės rytinėje dalyje.

Atėjusieji atsisveikinti su velioniu užpildė visą aikštę priešais cerkvę, eilė nusidriekė apie pusę kilometro. Ateina vis naujų žmonių, nešančių raudonas ir baltas gėles. Kas penkios minutės žmonės iškelia gėles į viršų, signalizuoja pro šalį važiuojantys automobiliai.

Aplinkinėse gatvėse susidarė eismo spūstys. Susirinkusieji prie maldos namų skanduoja „Tegyvuoja Baltarusija!“, „Neužmiršim, neatleisim“, „Roma, tu – didvyris!“ ir paskutiniuosius R. Bandarenkos viename socialiniame tinkle parašytus žodžius – „Aš išeinu“.

Išnešant iš cerkvės karstą su velionio aktyvisto kūnu minia jį pasitiko plojimais.

Po apeigų R. Bandarenka bus palaidotas Minsko Šiaurinėse kapinėse.

31 metų buvęs karys R. Bandarenka prieš savaitę buvo areštuotas po ginčo sostinės daugiabučio kieme, kur reguliariai renkasi opozicijos šalininkai. Lapkričio 11-osios vakarą jis išėjo į savo namų kiemą, kai nežinomi kaukėti asmenys atvažiavo nuimti nuo tvoros baltos ir raudonos spalvų juostelių.

Kilo ginčas, R. Bandarenka buvo išvežtas. Kitą dieną pranešta, kad R. Bandarenka ligoninėje mirė. Ši žinia išprovokavo pasipiktinimo bangą opozicijos stovykloje, kurios atstovai sako, kad dėl vyro mirties kaltos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos saugumo pajėgos.

Baltarusijos Tyrimų komitetas teigia, kad R. Bandarenka buvo neblaivus ir per peštynes patyrė traumą, tada buvo nuvežtas į Minsko milicijos centrinio rajono valdybą aiškintis incidento aplinkybių. Vėliau jam buvo iškviestas greitosios pagalbos automobilis, o lapkričio 12-ąją R. Bandarenka mirė.

Tolesnius procesinius veiksmus dėl aktyvisto mirties aplinkybių vykdys Generalinė prokuratūra.

Prezidentas A. Lukašenka lapkričio 13 dieną pareiškė užuojautą R. Bandarenkos artimiesiems, sakė, kad valdžiai nėra naudinga aktyvisto mirtis, ir paragino nedaryti iš jos politikos. Tuo pačiu A. Lukašenka palaikė Tyrimų komiteto versiją, kad R. Bandarenka incidento metu buvo girtas.

Baltarusiją jau ketvirtą mėnesį krečia masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994 metų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais.

ES dėl rinkimų klastojimo ir smurto prieš protestuotojus taiko sankcijas daugiau kaip pusšimčiui Minsko režimo pareigūnų, tarp jų A. Lukašenkai.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].