Orchidėja yra gana išrankus kambarinis augalas. Kad gražiai pražystų, augalas turi labai pamėgti vietą, kurioje jį pasodinsite. Aš savo namuose visada turėjau daug orchidėjų. Jos be problemų įsitvirtino beveik ant kiekvienos mano buto palangės, visada buvo žalios ir ryškiai žydėjo. Tačiau prieš kelis mėnesius pastebėjau, kad labiausiai man patinkančių orchidėjų lapai ėmė vysti. Per savaitę bent 3 žiedai prarasdavo visą savo gyvybingumą. Pasirodo, tam buvo svari priežastis.

REKLAMA

Kodėl vysta orchidėjų lapai ir ką tokiu atveju daryti?

REKLAMA

Kreipiausi į savo draugę, kuri prekiauja orchidėjomis. Ji jau daug metų augina ir parduoda orchidėjas ir, atrodo, apie jas žino labai daug. Ji man, kaip nuolatinei klientei, paaiškino visas galimas priežastis, kodėl vysta orchidėjų lapai, ir davė keletą patarimų, kaip išgelbėti jas iš susidariusios situacijos.

REKLAMA

Netinkamas laistymas

Pirmiausia reikia prisiminti, kad jūsų orchidėja kilusi iš tropinių kraštų. O koks oras būna atogrąžų miškuose? Ten karšta ir daug lyja. Substratas vazone visada turi būti šiek tiek drėgnas, kad lapai neprarastų savo elastingumo. Savaitę orchidėją laistykite reguliariai. Jei tai ir buvo gležnų lapų priežastis, po kelių dienų augalas turėtų sureaguoti į gausų laistymą, o situacija šiek tiek pagerėti. Bet jei jie vis dėlto krenta, tuomet priežastis kita.

REKLAMA

Orchidėjas retkarčiais galima palaistyti po dušu. Taip laistyti galima ne dažniau kaip 1-2 kartus per mėnesį.

REKLAMA

Taip pat gali būti, kad yra netinkama auginimo vieta. Orchidėja nemėgsta labai saulėtų palangių, todėl pabandykite ją perkelti į pavėsį. Žiemą augalus reikėtų statyti atokiau nuo šildytuvų, nes sausas oras taip pat gali įtakoti augalus ir jų lapai gali imti kristi.

REKLAMA

Grybelis

Jei patalpa netinkamai vėdinama ir drėgmė tinkamai nepasiskirsto patalpoje, orchidėja gali užsikrėsti grybeliu. Taip dažniausiai nutinka tuomet, kai vazonas jau yra per mažas augalui. Per daug didelė šaknų sistema gali neleisti vandeniui tinkamai tekėti ir jis gali per ilgai užsistovėti ant pačių šaknų.

REKLAMA

Geriausias būdas išvengti tokios problemos – reguliariai vėdinti patalpą ir persodinti orchidėją į didesnį vazoną. Jei gėlė jau užsikrėtė grybeliu, ją išgydyti gali padėti fungicidinis tirpalas. Atsiradus pirmiesiems ligos požymiams, paruoškite 8-10 lašų fungicido tirpalą su 1 litru distiliuoto vandens ir purkškite lapus kartą per mėnesį.

REKLAMA

Šaknų problemos

REKLAMA

Labai dažnai dėl šaknų sistemos problemų pradeda vysti orchidėjų lapai. Tuomet lapai tiesiog parodo, kad augalo viduje yra kažkas negerai. Šaknų ligas gali sukelti netinkamas substratas – jei substratas vazonėlyje yra per tankiai supiltas ir neleidžia gėlei tinkamai kvėpuoti. Arba jei yra per didelis vandens kiekis ir atsiradęs tas pats grybelis.

REKLAMA

Norėdami ištaisyti esamą situaciją, pirmiausia atkreipkite dėmesį į augalo šaknis. Juoda šaknų spalva reiškia, kad puvimo procesas jau prasidėjo. Tokias šaknis reikėtų nulaužti per daug negailint augalo ir palikti tik įprastos bei sveikos spalvos šaknis. Orchidėją geriausia persodinti į vazoną su kitu, jai tinkamu, dirvožemiu. Taip pat paruoškite tirpalą su fungicidu, kad dezinfekuotumėte substratą nuo grybelio. Jei turite daug sergančių augalų, ištirpinkite 5 g miltelių 10 litrų nechloruoto vandens, palaistykite substratą prieš persodinimą, o paskui kelis kartus per savaitę, bet jau pačią orchidėją. Jei auginate 1-2 gėles, proporcijas galite sumažinti – 1 g miltelių arba 4 lašai skysto fungicido 1 litrui vandens.

Naudodamasi šiais patarimais lengvai išsaugojau savo žydinčias mėgstamiausias orchidėjas. Nuo šiol, jei jūsų orchidėjų lapai staiga nuvyto, tiksliai žinosite, ką daryti. Būtinai pasidalinkite šiais puikiais patarimais su savo draugais.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu info@zinoti.lt.