Jei norite, kad jūsų rožės žydėtų didesniais žiedais, o jų stiebai būtų sveiki, stori ir ilgi, gali tekti jas genėti. Parodysime, kaip ir kada genėti rožes, kad jų grožio pavydėtų visi kaimynai.

REKLAMA

Kada genėti rožes?

Rožes, nepriklausomai nuo jų rūšies, reikėtų genėti kartą per metus. Tai visada turėtumėte daryti ankstyvą pavasarį, netrukus po to, kai baigėsi paskutinės šalnos (ir  nėra požymių, kad jos sugrįš). Paprastai tai būna kovo pabaigoje, o vėliausiai tai turėtumėte padaryti balandžio viduryje. Vėliau nesivarginkite, nes augalams galite padaryti daugiau žalos nei naudos. Taip yra todėl, kad rožės jau bus spėję išauginti naujus ūglius. Be to, rožėms gana svarbu genėti šviesią, saulėtą dieną, kai yra sausa ir artimiausiomis valandomis negresia lietus. Geriausia rožių genėjimą kartoti reguliariai kiekvienais metais maždaug tuo pačiu metu (tačiau nepamirškite galimų šalnų!).

REKLAMA

Kaip genėti rožes?

REKLAMA

Rožes reikia genėti maždaug 0,5-1 cm virš akelės, t. y. virš pumpuro. Stenkitės genėti įstrižai ir naudokite aštrų genėjimo įrankį, kitaip rizikuojate be reikalo sužaloti augalą! Pjovimo plokštuma turi būti lygi, stenkitės jos per daug nepažeisti. Genėdami šalinkite ligotus ir negyvus ūglius. Tai labai sustiprins jūsų krūmą. Įdomu tai, kad dėl genėjimo žiedai gali pasirodyti šiek tiek vėliau nei įprastai. Jus tikriausiai nustebins tai, kad jie bus didesni ir gražesni.

Be ką tik išmoktų bendrųjų taisyklių, rožėms taip pat svarbi įvairovė – su kiekviena jų reikia elgtis šiek tiek kitaip:

REKLAMA
  • Daugiažiedės rožės – dar vadinamos daržinėmis rožėmis. Pjaukite 30-60 cm aukštyje. Geriausia ant krūmo palikti 5-10 stiebų ir po 4-5 akutes ant kiekvieno stiebo;
  • Vijoklinės rožės – dar vadinamos lipančiomis rožėmis. Jos genimos tik ketvirtaisiais metais po pasodinimo. Nukirpkite 30-40 cm ilgio ūglius taip, kad ant kiekvieno ūglio liktų po 5-6 akutes. Paliekami tik 3-5 ūgliai;
  • Stovinčios (kamieninės) rožės – pašalinkite visus be išimties laukinius ūglius. Likusius ūglius trumpai nupjaukite, kad ant kiekvieno liktų 3-4 ūgliai.
  • Antžeminės rožės – jas reikia genėti tik kas kelerius metus. Tai darydami pašalinkite tik pačius seniausius ūglius. Kitais metais išpjaukite tik ligotus ar pažeistus ūglius.

 

REKLAMA

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].