Gali atrodyti, kad neįmanoma išgelbėti orchidėjos, kurios stiebas yra nulūžęs, lapai nukritę, o šaknys – išdžiūvusios. Vis dėlto, tikrai verta pabandyti šį augalą atgaivinti. Jei laiku sureaguosite, tikrai galite išgelbėti savo mylimą orchidėja. Mes jums papasakosime, kaip atgaivinti šį augalą, kad jis ir vėl taptų nuostabia jūsų namų puošmena.

REKLAMA

Orchidėjos yra labai gležnos, todėl su jomis reikia elgtis atsargiai. Orchidėją yra gana paprasta pažeisti, pavyzdžiui, netyčia nulaužti jos stiebą. Laimei, pažeistą augalą dar tikrai galima išgelbėti. Yra tikrai paprastų būdų, kaip ištaisyti priežiūros klaidas ir atkurti gražią orchidėjos išvaizdą.

REKLAMA

Kas gali nutikti auginant orchidėją?

Orchidėjai, kaip ir bet kuriam kitam augalui, turi būti sudarytos tinkamos sąlygos, nes priešingu atveju ji netinkamai vystysis, o apie žydėjimą net neverta kalbėti. Svarbu pasirūpinti tinkama saulės šviesa, kuri neturi būti per didelė (saulė degina lapus) arba per maža (orchidėja nežydės). Norėdami suteikti jai reikiamą šviesos kiekį, pastatykite gėlę ant palangės rytinėje arba vakarinėje pusėje. Dažna klaida – per dažnas laistymas, dėl kurio orchidėjos šaknys nuolat mirksta vandenyje. Orchidėjos to labai nemėgsta. Laistykite šias kambarines gėles kartą per 10–14 dienų, ir jokiu būdu neleiskite, kad orchidėjos šaknys per ilgai išliktų šlapios. Tai gali sukelti puvimą ir grybelines ligas. Pamirkykite augalo vazoną vandenyje maždaug  30 minučių, o tada vandenį  išpilkite ir leiskite šaknims išdžiūti.

REKLAMA

Ką daryti, jei nulūžo orchidėjos stiebas?

REKLAMA

Pasitaiko, kad orchidėja pažeidžiama mechaniškai, t.y., nulūžta jos stiebas. Kartais taip nutinka dėl šeimos narių neatidumo arba dėl stipraus vėjo. Jei iškart pastebėjote lūžį,  ir iš stiebo bėga sultys, pabandykite abi dalis sujungti. Jei stiebas nėra visiškai nulūžęs, didelė tikimybė, kad orchidėja sugis. Šią vietą galite sutvirtinti pagaliuku, kad pažeistas stiebas turėtų tvirtą atramą. Jei jis visiškai sulūžęs, atplėštą dalį įdėkite į vazą su vandeniu, kad  orchidėja toliau žydėtų. Jei ant likusios dalies (po lūžio) yra stiebo mazgas, augalas toje vietoje gali užauginti naują ūglį. Jei ne, teks palaukti, kol orchidėja išaugins naują stiebą. Kiekvienu iš šių atvejų neverta atsikratyti augalo. Jei turėsite šiek tiek kantrybės, augalas galiausiai vėl žydės.

REKLAMA

Ar įmanoma išsaugoti orchidėją be šaknų ir lapų?

Nulūžęs stiebas – tik viena iš galimų problemų, su kuriomis susiduria orchidėjų savininkai. Pasitaiko, kad gėlė (dėl perlaistymo ar vandens trūkumo) praranda visas šaknis ar lapus.  Tokioje situacijoje taip pat galite pabandyti išgelbėti augalą.

REKLAMA
  • Jei pažeistos orchidėjos šaknys, pirmiausia pašalinkite visas negyvas šaknis. Jei nieko neliks, gėlę išsaugoti gali būti labai sunku. Jei vis tiek norite imtis šios užduoties, pabarstykite augalo stiebą medžio anglimi, kad užgytumėte nupjautų šaknų paliktas žaizdas. Įdėkite orchidėją į indą su keramzitu ir įstatykite į dubenį su vandeniu. Suteikite orchidėjai daug drėgmės, reguliariai (bet minimaliai) purkšdami arba laistydami. Būkite kantrūs, nes šaknų sistemos atstatymas gali užtrukti iki pusės metų.
  • Išsaugoti visus lapus numetusią orchidėją kiek lengviau, tačiau procesas panašus. Įdėkite augalą į indą su keramzitu ir orchidėjų substratu. Reguliariai drėkinkite augalą. Po kurio laiko turėtų išaugti nauji lapai.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].