Kad būtų lengviau vartoti vaistus, jų sutrynimo metodas yra įprastas dalykas. Bet taip mes galime pakeisti vaisto vientisumą ir, galbūt, jo veiksmingumą. Svarbu vartoti visus vaistus tokia forma, kokia jie yra. Štai kas gali nutikti, jei sutrinsite tabletes.

REKLAMA

Dauguma vaistų yra siūlomi tablečių, kapsulių ir pastilių pavidalu. Jei pacientui sunku nuryti – atsiranda kita problema, tabletės suskaidomos, susmulkinamos ar sumalamos į miltelius.

6 nepageidaujamos pasekmės

Preparatai gali būti sudaryti iš veikliųjų junginių, kurie laikui bėgant išskiria jų aktyvius komponentus. O tablečių sutraiškymas prieš vartojimą bus žalingas ir neproduktyvus. Kokios yra kitos priežastys, kodėl reikia vengti vaistų susmulkinimo?

REKLAMA

Vaistų efektyvumo praradimas

Rijimo pasunkėjimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Be to, jis pastebimas asmenims, turintiems elgesio patologijų.

Tada vaistas susmulkinamas, kapsulės atidaromos, tačiau taip gali pasikeisti veikliųjų medžiagų efektyvumas.

REKLAMA

Neteisinga dozė

Galite susmulkinti tabletes, turinčias specialią padalijimo žymę. Bet taip būna ne visada, nes juos atskiriant galite prarasti tikslumą dėl jų formos ir dangos tipo.

REKLAMA

Atskiriant tabletę / kapsulę, sunku užtikrinti, kad veikliojo junginio procentinė dalis būtų vienoda abiejose pusėse. Dėl to, taip galite suvartoti netinkamą vaisto dozę.

Taip pat yra mažų tablečių ir net nedidelis skirtumas jas padalinant gali pažeisti vaisto veikliąją dozę. Galite naudoti specialų daliklį, kad pjūvis būtų kuo tikslesnis, tačiau ir šiuo atveju nėra jokios garantijos.

REKLAMA

Vaistai

Veikliojo junginio išsiskyrimo pokytis

REKLAMA

Vaistų smulkinimas yra susijęs su vartojamos dozės pokyčiais. Tai turės įtakos veikliojo vaisto ingrediento išsiskyrimo ir absorbcijos savybėms. Taip pat gali būti nepageidaujamų reakcijų, kurios sukelia vaisto veiksmingumo problemas ar šalutinį poveikį.

Kai kurie vaistai yra padengti specialia danga, užtikrinančia absorbciją tam tikrą laiką. Pasirodo, danga padeda reguliuoti veikliosios medžiagos išsiskyrimo greitį ir paties vaisto poveikį. O vaistų smulkinimo metu apvalkalas pažeidžiamas ir pasikeičia veikliosios medžiagos veiksmingumas.

REKLAMA

Absorbcijos pokytis

REKLAMA

Galima įsigyti enteriniu būdu padengtų tablečių. Tokios dangos užduotis yra užtikrinti „nepažeisto“ vaisto pernešimą per skrandį, kad veiklioji medžiaga išsiskirtų jau žarnyne. Tai padeda išvengti skrandžio gleivinės dirginimo ir skrandžio rūgščių poveikio veikliajai medžiagai.

Jei enterine plėvele dengta tabletė sutraiškoma ar atskiriama, tai gali sukelti skrandžio dirginimą ir kitus šalutinius poveikius.

REKLAMA

Atvira kapsulė

REKLAMA

Smulkinant vaistą, pasikeičia jo absorbcija. Dažnai danga yra specialiai sukurta, siekiant užtikrinti, kad vaistas patektų į skrandį nepažeistas.

Kitas poveikis

Tabletės laikomos po liežuviu greitai ištirpsta, todėl greitai absorbuojamos. Šie vaistai ištirpsta po liežuviu ir netrukus patenka į kraują. Jei sutrinsite tokio tipo tabletę, jos stabilumas ir vaisto poveikis visiškai pasikeis. Kad nesmulkintumėte vaisto, pabandykite ieškoti kitų vaistų alternatyvos.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].