Atkreipkite dėmesį: 8 dalykai, kurių negalima valyti su soda

Turbūt teko girdėti, kad soda yra stebuklinga priemonė, kai reikia išvalyti namus. Taip yra todėl, kad soda yra abrazyvi ir lengvai skaido nešvarumus bei suodžių molekules. Tačiau jos negalima naudoti visur. Soda gali pakenkti tam tikriems paviršiams! Kokių dalykų negalima valyti su soda?

REKLAMA

Marmuro paviršiai

Galbūt kur nors girdėjote, kad marmurą reikia valyti soda. Netikėkite tuo! Dauguma marmuro paviršių gamintojų nerekomenduoja to daryti. Nors sodos palikti įbrėžimai yra labai lengvi, naudojant soda, kaip valymo priemonę, palaipsniui bus pažeisti viršutiniai marmuro sluoksniai, kurie užsandarina ir apsaugo akmenį. Laikui bėgant, tai nulems bet kokio marmuro ar kvarco paviršiaus įbrėžimus.

REKLAMA

Užuot naudojęs soda, laikykitės šių marmurinių paviršių valymo rekomendacijų:

Prevencija

Marmuras yra labai akytas ir jį reikia reguliariai prižiūrėti, kad būtų išvengta įbrėžimų ir dėmių. Kas keletą mėnesių panaudokite sandariklį, kad vėl užklijuotumėte marmurą, kad jis taptų atsparesnis dėmėms. Taip pat neleiskite rūgštiniams skysčiams liestis su paviršiumi.

REKLAMA
Kasdienis valymas

Naudokite šiltą muiluotą vandenį, kad nuvalytumėte nešvarumus ir išsiliejusias medžiagas. Nuvalykite viršutinę dalį, nuplaukite švariu vandeniu ir kruopščiai išdžiovinkite. Taip pat galite naudoti specialiai marmurui skirtą valiklį.

Mediniai baldai ir grindys

REKLAMA

Ant medinių paviršių naudojami sandarikliai, kad jie išliktų tvirti ir nepažeisti, o, valant su soda, ilgainiui jie nusidėvi, kaip ir marmuras. Medienai sandariklis yra būtinas, kad būtų išvengta reikšmingos ir akivaizdžios žalos, todėl sodos abrazyvumas jai dar blogesnis!

Patarimai medinių baldų valymui:
 • Reguliariai nuvalykite dulkes sausa, minkšta šluoste.
 • Jei įmanoma, venkite universalių valiklių, jei mediena nėra padengta plastiku.
 • Naudokite silikoninio aliejaus turinčias valymo priemones, kurios sustiprins paviršiaus apsaugą.
 • Kad pašalintumėte lipnias dėmes, galite naudoti švelnų muilą, vandenį ir švarią šluostę.
 • Pašalinkite pelėsį dulkių siurbliu, tada naudokite švelnų muilą, vandenį ir švarią šluostę.
Patarimai kietmedžio grindų valymui:
 • Reguliariai valykite mikropluošto šepečiu ar šluoste, arba naudokite dulkių siurblį su grindų antgaliu.
 • Nenaudokite šluostės su praskiestu medinių grindų valikliu; naudokite tik drėgną šluostę.
 • Galite pabandyti sumaišyti pusę puodelio acto su 4 litrais vandens, kad gautumėte naminį medienos valiklį, tačiau pirmiausia būtinai išbandykite jį ant mažo grindų ploto, nes šiek tiek acto gali pakeisti jų spalvą.

Stiklas

REKLAMA

Stiklas yra trapus ir lengvai subraižomas, todėl sodos abrazyvumas jam akivaizdžiai kenkia. Geriau naudoti:

 • Stiklo valiklį profesionaliam naudojimui.
 • Muilą ir vandenį.
 • Baltąjį actą ir vandenį, atitinkamai sumaišytus santykiu 1:4.

Daiktai su grioveliais ir įtrūkimais

REKLAMA

Išdžiūvus sodai, lieka žymių, kurių galima nepastebėti įtrūkimuose ir grioveliuose. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo gerai, ypač todėl, kad soda veikia kaip dezinfekuojanti priemonė ir gali užtikrinti, kad šiuose grioveliuose nesikaups pavojingų bakterijų ir patogenų. Deja, neverta vargintis su sodos likučiais. Mini dulkių siurblys puikiai pasiekia įtrūkimus, arba galite tiesiog naudoti mikropluošto šluostę, kad surinktumėte dulkes ir nešvarumus.

Aliuminio indai

REKLAMA

Techniškai galite naudoti sodos valiklį, tačiau jį reikia nedelsiant kruopščiai nuplauti. Jei to nepadarysite, jis oksiduosis ir aliuminis paruduos. Užuot rizikavęs, pabandykite valyti aliuminio indus šiais būdais:

 • Lygiomis dalimis sumaišykite actą ir vandenį, tada minkštu skudurėliu nuvalykite indus mišiniu. Nupoliruokite, nuplaukite ir išdžiovinkite.
 • Pripilkite dubenį vandens, įdėkite į jį obuolio žievelės ir užkaiskite. Kai užvirs, palikite pusvalandžiui. Tada vandenį nupilkite, leiskite išdžiūti ir atvėsti, nuplaukite muilu ir vandeniu.
 • Pripildykite indus vandeniu. Kiekvienam litrui įpilkite pusę puodelio acto arba citrinos sulčių, užvirkite. Leiskite virti 10 minučių. Po to nusausinkite, atvėsinkite ir nuplaukite karštu muiluotu vandeniu.

Plaukai ir oda

REKLAMA

Plaukams ir odai reikia natūralių riebalų bei subalansuoto pH. Soda neutralizuoja natūralų ir būtiną šių kūno dalių rūgštingumą, pašalindama drėgmę ir riebalus. Todėl oda taps sausa, suskilinės, o plaukų galiukai sulūžinės.

Ar tai reiškia, kad higienos tikslais negalima naudoti sodos jokioje kūno vietoje? Nebūtinai. Su soda galite:

REKLAMA
 • Sumažinti prakaito kvapą.
 • Balinti dantis.

Antikvarinis sidabras

Tikriausiai girdėjote, kad sidabro gaminiams valyti tinka naudoti sodą. Tame yra nemažai tiesos. Tačiau turėtumėte būti atsargus. Nors įprastus stalo įrankius galima plauti soda, senoviniai stalo įrankiai nėra tokie pat. Jų ištrynimas soda gali paveikti apdailą, ypač jei tai nėra grynas sidabras. Soda taip pat gali sugadinti bet kokius dekoratyvinius elementus. Štai keletas patarimų, kaip prižiūrėti antikvarinį sidabrą:

REKLAMA
 • Laikykite sidabro dirbinius vėsioje, sausoje vietoje.
 • Naudokite koncentruotas citrinos sultis ir švarų mikropluošto skudurėlį.
 • Vandeniu praskieskite dantų pastą ir nuvalykite sidabro dirbinius minkšta šluoste. Tada nuplaukite.

Paauksuoti indai ir stalo įrankiai

Paauksuoti indai retai kada būna išties padengti 24k auksu, tačiau jei jie tokie yra, turėsite būti su jais ypač atsargus. Tikrasis auksas dėl savo minkštumo lengvai korozuoja ir susibraižo, kai susiliečia su soda. Štai kaip valyti šiuos daiktus:

REKLAMA
 • 20 minučių pamirkykite juos amoniako, vandens ir muilo mišinyje. Visiškai išdžiovinkite. Tada nuvalykite purvą ir nešvarumus terpentinu arba alkoholio tirpalu ir medvilniniu diskeliu.
 • Sumaišykite šaukštą baliklio su kiaušinio baltymu, pamirkykite medvilnę mišinyje ir švelniai nuvalykite indus. Būtinai mūvėkite pirštines.
 • Paauksuotus indus ir stalo įrankius panardinkite į tamsų alų mažiausiai 30 minučių. Po to nuplaukite tekančiu vandeniu ir visiškai išdžiovinkite.

Soda daugeliu atvejų daro stebuklus, tačiau ne su šiais 8 dalykais. Jei kyla abejonių, visada patikrinkite, kaip tinkamai prižiūrėti tam tikras medžiagas ir gaminius, prieš naudodamas tai, kas nėra specialiai jiems sukurta!

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].