Mokslo istorijoje vieni vardai šviečia labai ryškiai, o kiti lieka šešėlyje. Viena tokių figūrų yra Mileva Marić, daugeliui žinoma tik kaip „Alberto Einšteino žmona“. Vis dėlto, Mileva buvo daugiau nei tik sutuoktinė – ji buvo puiki matematikė ir mąstytoja, kurios įtaka Einšteino kūrybai pripažįstama tik dabar.

REKLAMA

Kai Mileva susipažino su Einšteinu

Mileva Marić gimė pasiturinčioje serbų šeimoje. Ji nuo mažens demonstravo išskirtinį sumanumą. Nepaisant visuomenės normų, ribojančių moterų galimybes mokytis, ji  buvo labai atsidavusi matematikai ir fizikai. Jos akademiniai pasiekimai buvo puikūs – 1896 m. ji buvo priimta į Ciuricho Politechnikos institutą. Tai buvo labai reta galimybė tos eros moteriai.

REKLAMA

Būtent Politechnikos institute Mileva susipažino su Albertu Einšteinu, bendramoksliu, kurio vardas ateinančiais dešimtmečiais taps genialumo sinonimu. Nepaisant tuo metu vyravusio lyčių šališkumo, Milevos intelektas patraukė Einšteino dėmesį ir jie pradėjo bendradarbiavimą, kuris formavo mokslo istorijos eigą.

Tai nebuvo lengva santuoka

REKLAMA

Asmeninis Milevos Marić gyvenimas buvo pažymėtas triumfais ir tragedijomis. Ji ir Einšteinas susituokė 1903 m., tačiau jų santykiai toli gražu nebuvo įprasti. Pirmojo vaiko netektis ir sunkumai kuriant šeimą turėjo neigiamą poveikį jų santykiams, tačiau Mileva ir toliau palaikė Einšteino darbą, paaukodama savo ambicijas.

REKLAMA

Kai pora išsiskyrė, Milevos gyvenimas tapo ramesnis. Ji atsidėjo jų vaikų auginimui ir buvusio vyro palikimo tvarkymui. Jai teko susidurti su įvairiais sunkumais, įskaitant sūnaus ligą. Nepaisant šių iššūkių, Mileva atsparumas ir intelektas liko nepajudinami, o tai įrodė nepaprastą jos charakterį.

Jie dirbo kartu, tačiau pripažinimo sulaukė tik Einšteinas

REKLAMA

Nors šlovės sulaukė tik Einšteinas, tačiau Mileva vaidino svarbų vaidmenį jų bendruose darbuose. Kartu jie gilinosi į sudėtingus matematinius ir fizinius tyrimus, padėdami pamatą novatoriškiems atradimams. 1905 m. jų bendros pastangos davė rezultatų: pasirodė straipsniai, kurie padarė revoliuciją fizikoje, įskaitant Einšteino reliatyvumo teoriją.

REKLAMA

Milevos brolis patvirtino, kad jo sesuo ir Einšteinas dirbo kartu. Jų sūnus Hansas Albertas taip pat prisiminė, kad matydavo juos vakarais kartu dirbančius prie vieno stalo.

Vis dėlto, Milevos indėlis dažnai likdavo nepripažintas. Nepaisant svarbaus jos vaidmens jų abiejų tyrimuose, publikacijose buvo parašytas tik Einšteino vardas – tai epochos lyčių dinamikos atspindys, bet ne tikrasis jų partnerystės mastas. Kol Einšteinas ir toliau garsėjo, Mileva likdavo antrame plane.

REKLAMA

Dabar Mileva sulaukia pripažinimo

REKLAMA

Pastaruoju metu vis dažniau pripažįstama, kad Mileva Marić vaidino svarbų vaidmenį formuojant Einšteino idėjas. Nors Einšteino vardas vis dar gali dominuoti fizikos kronikose, Milevos palikimas išlieka kaip nepastebėto spindesio ir neapsakomo potencialo simbolis. Jos istorija primena, kad daugybės žmonių indėlis į mokslą buvo paprasčiausiai nepastebėtas ar pamirštas.

Minėdami tokių ikoninių figūrų, kaip Einšteinas, laimėjimus, prisiminkime ir tuos, kurių spindesys slepiasi po didybės šešėliu. Mileva Marić galėjo būti žinoma kaip „Alberto Einšteino žmona“, tačiau tikrasis jos palikimas slypi jos didžiuliame intelekte ir ilgalaikiame poveikyje mokslo pasauliui.

 

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].