Beprasmis darbas vargina dvigubai. Darbuotojai labai pavargsta

Jau kurį laiką jus persekioja mintis, ar jūsų darbas turi prasmę? Nors ši mintis šiek tiek gąsdinanti, vis daugiau žmonių pradeda abejoti savo kompetencija ir tuo, ar jų pastangos ko nors vertos.

REKLAMA

Ar žinojote, kad net kas penktas darbuotojas mano, kad jų darbas yra bevertis?  Šveicarijos psichologas Simonas Walo nusprendė atlikti keletą tyrimų. Jis teiravosi įvairių pramonės šakų darbuotojų, ar jie patenkinti savo darbu. Rezultatai neatrodo optimistiški.

Ar mano darbas turi prasmę?

Kiekvienas žmogus, ilgiau dirbantis tam tikroje profesijoje, pradeda abejoti savo kompetencija, ar jo darbas yra efektyvus. Nuolatinis skubėjimas, rezultatų trūkumas ir konkurencija verčia jaustis nenaudingais, o mūsų pastangos atrodo beprasmiškos. Simonas Walo išanalizavo atsakymus į Amerikos darbo sąlygų tyrimą, kuriame dalyvavo 1811 JAV gyventojų, kurie dirbo 21 skirtingą darbą. Žmonės turėjo pasidalyti savo mintimis apie tai, ar jų darbas suteikia jausmą, kad jie daro kažką teigiamo visuomenės labui ir ar jų užsiėmimas atrodo naudingas. 19 proc apklaustųjų į šį klausimą atsakė, kad taip jaučiasi retai arba niekada. Po gilesnės analizės paaiškėjo, kad yra tam tikrų profesijų, kuriose šis atsakymas pateikiamas daug dažniau nei kitose. Verslo, pardavimų ir finansų sektorių žmonės bei vairuotojai teigė nematantys prasmės savo darbe. Tokį pareiškimą dažniau išsakė privataus sektoriaus, o ne viešojo sektoriaus žmonės.

Iššvaistytas technologijų potencialas

Apklausos rezultatai patvirtina mokslinę teoriją, kurią sukūrė Davidas Graeberis, aprašęs ją knygoje Working Without Meaning. Anot jo, tam tikrų procesų automatizavimas turėtų sutrumpinti mūsų laiką darbe ir atleisti nuo pareigų, tačiau duoda visiškai kitokį efektą. Sutaupytą laiką skiriame veiklai, kuri neturi prasmės, o tik prideda mums psichinę naštą. Net ir didžiausi entuziastai laikui bėgant pastebi, kad didžiąją dalį energijos išeikvoja beverčiai veiklai, todėl ima abejoti savimi ir kompanija. Nelaimingas darbuotojas be motyvacijos nebus produktyvus, tačiau retas darbdavys į tai atsižvelgia.

REKLAMA

darbas

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].