Po 40 metų daugelis moterų pradeda nerimauti dėl pavojaus susirgti krūties vėžiu.

Krūties savianalizės svarba

Jaunesnėms moterims taip pat gali būti diagnozuotas šios rūšies vėžys, tačiau rizika susirgti šiuo atveju yra šiek tiek mažesnė – apie 7 proc. 

Geriausia, jei 20 metų merginos įprastų periodiškai save tikrinti, kad nustatytų pokyčius, jei tokie atsiranda pieno liaukose.

Pagrindinė šios procedūros užduotis yra surasti „iškilimus“ (gumbus), kurie rodo gerybinių ar piktybinių navikų buvimą krūtyse.

Ar kiekvienas „guzas“ yra vėžys?

Jei savarankiškai tirdami pieno liaukas pastebite, kad turite gumbų, ekspertai pataria nepanikuoti, nes tai ne visada reiškia krūties vėžį.

Tiesą sakant, „guzas“ gali reikšti šiek tiek skirtingus dalykus, atsižvelgiant į jo atsiradimo sąlygas. Išvardinsime labiausiai paplitusius: 

Fibroadenoma yra gerybinis navikas, dažniausiai atsirandantis jaunoms moterims. Paprastai jį galima aptikti atliekant savęs patikrinimą;

Krūties cistos – kaip ir kitose kūno vietose, krūties cistos yra gerybiniai mazgai, užpildyti skysčiu. Paprastai jie atsiranda moterims menopauzės laikotarpiu;

Kiti gerybiniai fibrocistiniai mazgeliai – gerybinė mastopatija (vyrauja cistos ar jungiamojo audinio gumbeliai);

Krūties vėžys – nors tai patvirtinta ne visais atvejais, vėžio mazgai dažniausiai būna neskausmingi ir kietesni nei cistos ir fibroadenomos.

Kas gali sukelti vėžį?

Staigus pakitimas pieno liaukose atsiranda dėl daugybės priežasčių. Yra vienas greitas būdas nustatyti, ar jis (gumbelis) gali būti laikomas vėžiu: 

Jaučiate skausmą, kai liečiate šį „guzą“ ar net neliesdami? Taigi tai ne vėžys, o:

Natūralūs hormoniniai pokyčiai krūties audinyje (pavyzdžiui, menstruacijų metu);

Krūties infekcija (dar vadinama mastitu);

Riebaliniai mazgeliai, atsirandantys dėl traumos;

Kai kurie vaistai gali sukelti gumbus krūtinėje;

Fibrocistinės mastopatijos buvimas; gerybinės cistos; fibroadenomos;

Intraduktalinės papilomos – dauguma jų yra kietos arba minkštos formacijos pieno ortakiuose ir aplinkiniuose audiniuose, glaudžiai susijusios su mėnesinių ciklu ir hormonų lygiu.

Kitos įprastos krūtinės skausmo priežastys yra kontraceptinių tablečių vartojimas, nevaisingumo gydymas ir netgi tokie įprasti dalykai, kaip mažesnių liemenėlių nešiojimas ar didelė krūtinė.

Kada kreiptis į gydytoją?

Be abejo, dabar pats laikas sužinoti, kada būtina kreiptis į gydytoją, ar turite skubėti. ar galite dar palaukti? Atsakymas labai paprastas!

Turėtumėte sunerimti, kai gumbas nėra skausmingas ir yra kitų simptomų, panašių į krūties vėžį.

Pavyzdžiui, tai gali būti sustorėjimas, paraudimas ir karščiavimas tam tikrame krūtinės segmente.

Niežėjimas ar bėrimas ant spenelio, skausmas, kuris greitai nepraeina, pakitusi krūties forma ir dydis taip pat turėtų sukelti jums nerimą.

Taip pat verta paminėti, kad bėrimą ant spenelio gali sukelti kitos priežastys. 

Vis dėlto verta įtarti ką nors rimtesnio, pavyzdžiui, vėžį, jei jis pastebimas tik ant vienos krūties ir jei dėmė atrodo raudona ir švari, be pūlingų išskyrų.  

Kai tik kyla mažiausias įtarimas, geriausia pasitarti su gydytoju.

Be to, labai rekomenduojama reguliariai tikrintis save, kad būtų išvengta nepageidaujamų įvykių.

Šaltinis

Nemokamai užsiprenumeruokite ir pirmieji gaukite mūsų naujausius straipsnius bei nuotraukas

👇

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].