Ko privalote nedaryti, jei jums įsisiurbė erkė? Keletas patarimų

Pavasarį bunda visa gamta. Kadangi žiema buvo neįtikėtinai šalta, teigiama, kad padaugėjo erkių. Ar žinoti, ko nereikia daryti, jei jums įsisiurbė erkė?

Erkių negalima tepti aliejumi, seilėmis ar alkoholiu

Žmonės tiki, kad erkes galima uždusinti, aptepant jas seilėmis, alkoholiu ar aliejumi. Mokslininkai tokios informacijos nėra patvirtinę. Ką daryti, jei žmogui įsisiurbė erkė? Nelaukite, kol erkė uždus ir nukris pati, bet pamėginkite ją pašalinti iškart, kai tik pastebite. Tą galima padaryti naudojant įprastą siūlą arba specialų prietaisą, kuris parduodamas vaistinėje.

Tuo pačiu metu pabandykite erkę visiškai ištraukti, nepalikdami jos galvutės: būtent joje yra seilių liaukos, kuriose gali būti virusai. Jei galvutė vis dėl to lieka, galite pamėginti ją nuimti dezinfekuota adata.

Negalima traiškyti erkių ar jų išmesti

Ką daryti namuose, jei pastebite, kad jums įsisiurbė erkė? Įdėkite ją į stiklainį, butelį ar bet kokį kitą indą, kurį galima nuvežti į laboratoriją ir ištirti. Geriausia tai padaryti tą pačią dieną, tačiau jei tai neįmanoma, erkę galite laikyti uždarame inde ne ilgiau kaip 3 dienas.

Kodėl tai svarbu? Erkė gali būti daugybės virusinių ligų, iš kurių pavojingiausios yra encefalitas ir boreliozė, nešiotoja. Sunkiausios encefalito pasekmės yra paralyžius, regėjimo ir klausos praradimas. Jei boreliozė negydoma, galimi sąnarių, širdies, regos ir klausos sutrikimai.

Nevažiuokite pas infekcinių ligų specialistą tą pačią dieną, kai radote erkę

Žinoma, tai gali būti padaryta dėl jūsų ramybės, tačiau protingiau pas jį apsilankyti, kai jau turite testo rezultatus savo rankose – po 2–3 dienų. Jei jums bus pastebėta infekcijos pradžia, gydytojas paskirs prevencinį antibiotikų kursą (ir, atsižvelgiant į erkinio encefalito tikimybę, anti-encefalito imunoglobuliną).

erkė

Nesidarykite kraujo tyrimų kitą dieną po erkės įkandimo

Tai neturės jokios prasmės. Atkreipkite dėmesį: net jei pasigavote infekciją, antikūnai kraujyje atsiranda ne iš karto, o po 2–3 savaičių. Norėdamas sužinoti tikslius rezultatus, gydytojas gali paskirti antrus kraujo tyrimus praėjus 3 savaitėms po pirmojo tyrimo.

Neignoruokite pavojingų simptomų, kurie gali atsirasti net ir po mėnesio

Jei ant odos atsiranda žiedinė eritema (paraudimas aplink erkės įsisiurbimo vietą) arba per 3–30 dienų jums pakyla temperatūra (iki 38–40* C), nedelsdami kreipkitės į gydytoją ir būtinai pasakykite gydytojui apie erkės įkandimą, kad jums būtų pritaikytas tinkamas gydymas.

Erkių įsisiurbimai – ne juokai. Būkite saugūs ir sveiki!

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].