Dusulys: iš kur jis atsiranda ir kada yra pavojingas?

Dusulys, paprastai, yra normalus reiškinys kiekvienam žmogui. Kuris iš mūsų nepavargdavo per kūno kultūros pamokas? Žinoma, privalote žinoti, kada dusulys gali kelti pavojų kūnui, kokia gali būti to priežastis ir kaip su juo susitvarkyti. 

dusulys

Kas yra dusulys?

Dusulys yra adaptyvi organizmo funkcija, kuri padeda palaikyti reikiamą deguonies kiekį kraujyje. Kvėpavimo centras (neuronų rinkinys, esantis skirtingose ​​centrinės nervų sistemos dalyse) reaguoja į deguonies lygio sumažėjimą kraujyje ir duoda signalus plaučiams, dėl to keičiasi kvėpavimo judesių dažnis ir (arba) gylis.

Dusulys

Fiziologinio poilsio būsenoje suaugęs žmogus vidutiniškai padaro nuo 16 iki 20 įkvėpimų ir iškvėpimų per minutę, naujagimiai – 40–45. Įkvėpimo ir iškvėpimo dažnis su amžiumi pamažu mažėja.

Kada dusulys yra normalus reiškinys?

Dusulio atsiradimas gali būti susijęs su jūsų konkrečiais veiksmais ir situacijomis, kai organai ir audiniai padidina deguonies sunaudojimą. Pavyzdžiui:

aktyvi fizinė veikla; 

neramumai ir stresas;

stresas

antsvoris.

Taip pat reikėtų pažymėti, kad deguonis į organizmą patenka blogiau dėl tokių priežasčių:

kvėpavimo takų patinimo peršalimo ir metu;

būnant nevėdinamame kambaryje;

anemijos (dėl sumažėjusio hemoglobino lygio mažiau deguonies patenka į audinius);

 dirbant sėdimą darbą padidėja deguonies poreikis net ir esant minimaliam krūviui.

Kada reikėtų sunerimti?

Jei pradėjote pastebėti dusulį, tačiau aukščiau paminėtų priežasčių nėra, tuomet turėtumėte atidžiai stebėti aplinkybes, kuriomis jis atsiranda. Pavyzdžiui, dusulys gali atsirasti nes būnant ramybės būsenoje. 

dusulys

Taip pat turėtumėte sunerimti dėl šių dalykų:

kojų patinimo;

sunkumo kvėpuoti gulint ant nugaros;

lūpos ar pirštų galiukai pasidaro mėlyni;

švokštimas įkvėpiant ar iškvepiant;

pablogėjimas po inhaliatoriaus naudojimo;

po 30 minučių poilsio vis dar patiriamas sunkumas kvėpuoti.

Kas gali sukelti dusulį?

Dusulys gali atsirasti staiga ir tai yra rimta priežastis kreiptis į gydytoją. Dažniausios kvėpavimo problemų priežastys:

astmos priepuolis;

plaučių uždegimas;

širdies problemos (miokardo infarktas, širdies nepakankamumas, ritmo sutrikimas);

panikos priepuolis.

Dusulys rečiau pasireiškia po sunkios alerginės reakcijos, pneumotorakso ar plaučių tromboembolijos atvejais.

Mes pateikėme tik trumpą sąrašą dusulio priežasčių ir atskleidėme kelias priežastis, kaip jis gali pasireikšti. Neignoruokite to, nes tai gali būti rimtos ligos, kuri dar nepasireiškė kitaip, signalas. Kiekvienu atveju būtina gydytojo konsultacija, analizė ir tyrimas. Būkite sveiki!

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].