Neseniai atvykau aplankyti draugės ir radau ją užsiimančią labai įdomiu dalyku. Sėdėdama prie surūšiuotų drabužių krūvų, vienus ji tepė krakmolu, ant kitų pylė skiediklio, ant dar kitų – dar kažko! Nustebau ir iškart puoliau aiškintis, ką daro mano draugė. Ji teigė, kad cheminis daiktų valymas tapo tikru išsigelbėjimu jos daiktams.

Tiesą sakant, pirmą kartą išgirdau apie tokią techniką. Pasirodo, net ir pačias sunkiai įveikiamas dėmes galima išvalyti namuose! Gerai, kad nepuoliau išmesti sūnaus naujų kelnių, kai jis išsitepė dažais. Dabar drabužiai tarnauja ilgiau ir atrodo labiau prižiūrėti. Štai kaip sausai valyti drabužius namuose!

Kas yra sausas daiktų valymas

Žinoma, tai nėra nauja idėja – dar XIX amžiaus viduryje prancūzų siuvėjas sugalvojo valyti drabužius be vandens. Jis pradėjo naudoti įvairius tirpiklius ir muilus. Vėliau šis metodas buvo pradėtas naudoti Jungtinėje karalystėje, o dabar cheminės valymo priemonės yra plačiai naudojamos profesionaliose rūbų valyklose.

Šiuolaikinės įmonės drabužius nuo nešvarumų valo specialiomis mašinomis ir nedegiais tirpikliais. Pirma, daiktas apdorojamas junginiu, kuris tirpdo nešvarumus, o po to džiovinamas šiltu oru specialioje mašinoje. Tačiau šią procedūrą gana sunku pakartoti namuose. Tam reikėtų daug įvairios įrangos, kuri ne tik daug kainuoja, bet ir užima daug vietos.

Visgi yra alternatyvų, tinkamų namams. Sausuose buitiniuose skalbimuose vietoj vandens naudojamos specialios cheminės medžiagos. Jomis reikia nuvalyti dėmes, o paskui išdžiovinti drabužius.

Sauso valymo privalumai

 • Netempia ir nesutraukia drabužių. Klasikinis daiktų plovimas rankomis arba skalbimo mašinoje yra dažna priežastis, dėl ko rūbai praranda savo formą ar susitraukia net keliais dydžiais.
 • Galima naudoti jautriems audiniams ir proginiams drabužiams.
 • Susidoroja su sunkiais nešvarumais, kurių negalima pašalinti įprastomis priemonėmis.
 • Nereikia pašalinti sudėtingų rūbų papuošimų. Prieš cheminį valymą nereikia nuimti pečių pagalvėlių, dekoratyvių sagų ir pan.

Sauso valymo ženklas

Galbūt matėte šį ženklą etiketėse, bet nekreipėte į tai dėmesio? Tuščias apskritimas arba apskritimas su „P“ raide viduje rodo, kad gamintojas rekomenduoja cheminį valymą. Tai nereiškia, kad tokių rūbų negalima plauti. Tačiau klasikinis skalbimas gali žymiai sutrumpinti jūsų drabužio tarnavimo laiką. Tiesa, yra keli skirtingi sauso valymo žymėjimai, jie gali skirtis priklausomai nuo to, kurioje šalyse pagamintas jūsų rūbas arba gali tiksliau nurodyti, kokias chemines medžiagas galima / negalima naudoti.

Tuščias apskritimas. Toks žymėjimas reiškia, kad audinį galite valyti cheminiu būdu bet kokiomis tam tinkamomis priemonėmis.
Apskritimas su raide „A“. Tai nurodo, kad daiktus galima valyti bet kokiomis profesionaliomis priemonėmis, tačiau reikia būti itin atsargiems.
Apskritimas su raide „R“. Galite naudoti bet kokį produktą, išskyrus tuos, kurių sudėtyje yra trichloretileno.
Apskritimas su raide „F“. Būkite atsargūs, kai sausai valote daiktus su šiuo ženklu. Tai reiškia, kad gali būti naudojamos tik švelnios cheminės medžiagos. Ieškokite produktų, kuriuose yra triflotrichlometano arba angliavandenilio. Be to, svarbi džiovinimo temperatūra. Paprastai ji nurodoma šalia ženklo.
Apskritimas su raide ir brūkšneliu apačioje. Šis ženklas rodo, kad procedūra turi būti atliekama atsargiai, o valymo priemonės turi būti švelnios.
Perbrauktas apskritimas. Šis ženklas draudžia bet kokį cheminį valymą. Neapdorokite tokių daiktų tirpikliais ir nevalykite cheminiu būdu nei namų sąlygomis, nei profesionaliai.

Kokius audinius galima valyti sausai

Visada atkreipkite dėmesį į tai, kas nurodyta etiketėje, tačiau dažniausiai sausai galite valyti šiuos audinius:

 • Įvairių rūšių šilkas – natūralus ir kai kurie dirbtiniai.
 • Vilnoniai drabužiai, tokie kaip angora ar kašmyras.
 • Trikotažas.
 • Medvilniniai ir lininiai drabužiai.
 • Velvetas.
 • Drabužiai iš zomšos ir odos arba pluoštų mišinio.
 • Dekoruoti daiktai (kalnų krištolas, karoliukai, siuvinėjimai, nėriniai).

Sausas valymas namuose

1. Reikia džiovyklės ir specialių priemonių: dėmių valiklio (skiediklio), kvapiųjų servetėlių džiovinimui, skalbinių maišelio.

2. Pirmiausia paruoškite norimus valyti daiktus: pašalinkite nuo jų prilipusius pūkus, šiukšles ir dulkes.

3. Nešvarias drabužių vietas patepkite dėmių valikliu. Išverskite tuos rūbus, kurių audiniai itin jautrūs. Išrūšiuokite drabužius pagal svorį, medžiagos tipą ir spalvą.

4. Išrūšiuotus daiktus sudėkite į skalbinių maišus jų visiškai neužpildydami. Skalbyklės arba džiovyklės būgne taip pat turėtų būti šiek tiek laisvos vietos. Į tuos pačius maišelius sudėkite kvapiąsias servetėles.

5. Valymo principas toks: džiovinant mašina įkaitina servetėles, iš jų išgaruoja drėgmė. Dėl to daiktai įmirksta maloniu aromatu ir nesiglamžo.

6. Nustatykite džiovyklę džiovinti maždaug 30 minučių. Baigę darbą, patikrinkite savo rūbus. Jei liko nešvarumų, pakartokite procedūrą.

Natūralūs valikliai

Lipnus volelis. Puikus sprendimas valyti daiktus, kai jie yra apdulkėję, norite atsikratyti pūkelių ir nešvarumų. Lipnus volelis puikiai tinka valyti daiktus, kuriuos sunku reguliariai išplauti.
Lipni juostelė. Maža alternatyva, jei namuose nėra lipnaus volelio. Be to, juosta gali pašalinti odos gaminių dėmes.
Kepimo soda. Esu tikra, kad šį produktą plačiai naudojate valydami butą, plaudami virtuvės reikmenis ar kitais tikslais. Natūralus sorbentas lengvai pašalina riebalus ir nešvarumus. Tiesiog atskieskite sodą trupučiu vandens, suminkykite košę, užtepkite priemonę ant dėmės ir palikite išdžiūti.

Krakmolas. Šis kiekvienoje virtuvėje esantis produktas lengvai sugeria nešvarumus. Be to, yra labai biudžetinis.
Smulkus smėlis. Tinkamas variantas kailių gaminiams valyti. Smėlį kaitinkite orkaitėje aukščiausioje temperatūroje ir tada užtepkite ant nešvarios vietos. Po to gerai iškratykite lauke.
Benzinas. Geresnės priemonės nuo sunkiai įveikiamų dėmių nėra. Atsargiai naudokite benziną: jis turi aštrų kvapą ir yra degus.
Terpentinas. Mažiau pavojingas nei benzinas, bet puikiai pašalina dažų ar lako dėmes.

Dabar retai plaunu tam tikrus rūbus su skalbimo mašina. Ypač kelnes, švarkus, striukes, kailinius. Ir kiti tokio tipo rūbai atrodo daug geriau! Rekomenduoju ir jums išbandyti šią įdomią techniką. Pasirodo, cheminiu būdu drabužius galima valyti ir namuose. Ar kada nors girdėjote apie sausą drabužių valymą namuose?

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].