Vaisinės muselės – tai maži vabzdžiai, kurie vasarą gerokai apsunkina mūsų gyvenimą. Nors jos nekanda, gali būti labai erzinančios. Ypač todėl, kad jos dauginasi išties pašėlusiu greičiu. Todėl mes jums norime patarti, ką daryti, kad virtuvėje ir kitose patalpose nesiveistų vaisinės muselės. Atskleisime patikrintus būdus, kuriais verta pasinaudoti, norint greitai atsikratyti nekviestų svečių savo namuose ar bute.

Mūsų siūlomi metodai apima ir parduotuvėje pirktas, ir namuose naudojamas priemones, kurios yra labai veiksmingos kovojant su vaisinėmis muselėmis.

Vaisinės muselės – kas tai per vabzdžiai?

Vaisinės muselės arba drozofilos yra maži musių klasės vabzdžiai, kurių suaugę individai yra 2-3 mm ilgio. Jiems būdingos raudonos arba baltos akys ir šviesiai geltonas arba rudas kūnas bei pilvas.

Kartais jos painiojamos su musėmis, tačiau, skirtingai nei musės, vaisinės muselės nepuola žmonių ar gyvūnų. Jos yra žolėdės. Todėl minta fermentacijos metu susidariusiomis mielėmis ir mėgstamiausia jų vieta namuose yra virtuvė arba sandėliukas.

Šios musės veisiasi pūvančiuose vaisiuose ar kitose drėgnose organinėse medžiagose. Viena patelė per savaitę gali sudėti šimtus naujų kiaušinių. Vėliau iš jų išsirita mažytės baltos lervos, kurios pamažu virsta lėliukėmis, o vėliau – suaugėliais, kurie taip pat greitai pradeda dėti kiaušinėlius.

Kas traukia vaisines museles?

Vaisines museles pirmiausia vilioja pūvančių sezoninių vaisių kvapas, tačiau jas taip pat traukia sulčių, kai kurių gėlių ir uogienių kvapai.

Saldus vynas ar alus gali būti puikus masalas šiems gyvūnams, todėl namuose nelaikykite tuščių butelių ir skardinių.

Ar vaisinės muselės kenkia sveikatai?

Vaisinės muselės nekanda, tačiau jos vis tiek gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai. Mažyčiai vabzdžiai skraido po virtuvę ir perneša bakterijas bei kitus kenksmingus ligų sukėlėjus į maistą, kurį mes valgome.

Ką daryti, kad į virtuvę nepatektų vaisinės muselės?

Kad virtuvėje nesusidarytų vaisinių muselių spiečius, patartina reguliariai atsikratyti pernokusio maisto.

Turėtumėte dažniau tikrinti, ar vaisiai ir daržovės yra tinkami vartoti. Nusipirktus ir nuluptus vaisius ir daržoves geriausia laikyti šaldytuve, o vaisių ir daržovių lupenomis ir kitais likučiais geriausia kuo greičiau atsikratyti.

Niekada nepalikite atidarytų sulčių ir uogienių ant virtuvės stalo arba nepamirškite reguliariai viską valyti. Išsilieję gėrimai, ypač saldūs, yra palanki terpė vaisinėms muselėms veistis. Nešvarūs indai ir šiukšlės konteineriuose taip pat jas traukia.

Muselės gali susikaupti prie drėgnų paviršių ne tik virtuvėje, bet ir vonios kambaryje. Ypač jei namuose yra vamzdynų ir čiaupų nuotėkis. Kad vabzdžiai ten nepatektų, verta kartais patikrinti kanalizaciją ir naudoti drėgmės surinkėjus.

Vaisinės muselės, besirenkančios aplink gėles, gali būti ženklas, kad turime reikalų su prastos kokybės substratu. Šią problemą galima lengvai išspręsti persodinant augalą į vazoną su derlingesne žeme.

Jei aplink namą auga vaismedžiai, laikykite uždarytus langus ir duris, nes pro juos į namus gali patekti vabzdžių. Šiose vietose taip pat galite įrengti apsauginius tinklus, kurių galima įsigyti sodo ir statybinių ar specializuotų prekių parduotuvėse.

Vaisines muses atbaidantys preparatai

Vaisines muses atbaidančios priemonės – tai specialūs parduotuvėse parduodami produktai, padedantys atsikratyti namuose jau apsigyvenusių vabzdžių. Populiariausi būdai, kaip atsikratyti vaisinių muselių, yra šie:

Vaisinių muselių lipniosios lazdelės – jos veikia paprastu principu. Jums tereikia priklijuoti ar pakabinti jas virtuvėje ir laukti, kol jos privilios virtuvėje jau susibūrusias vaisines museles. Kad poveikis būtų geriausias, ant lipniosios klijų dalies užklijuokite saldžiose sultyse arba vyne pamirkytą mažą vatos tamponėlį arba kempinėlę.

Vaisinių muselių gaudyklė – specialiai sukurta mažoms muselėms priviliojimo ir užlaikymo viduje priemonė, nepritraukianti į namus kitų vabzdžių.

Purškalai nuo vaisinių muselių yra invaziniai insekticidai, kuriais labai veiksmingai atsikratoma vabzdžių. Tačiau prieš pradedant juos naudoti reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Tam reikia pašalinti maistą iš insekticidų veikimo zonos ir paslėpti tokius daiktus, kaip lėkštės ar stalo įrankiai, kuriuos naudojame valgydami maistą.

Elektrinės vaisinių muselių atbaidančios priemonės, įskaitant lempas, skleidžiančias specialios spalvos šviesą, kuri veiksmingai vilioja vabzdžius. Vaisines museles sunaikina elektros iškrova, susidaranti tinklelyje aplink šviesos šaltinį.

Naminės apsaugos priemonės nuo vaisinių muselių

Pirmiau pateikti sprendimai, kaip atsikratyti muselių, yra veiksmingi, tačiau ne visi gali sau leisti brangius insekticidus. Jei norite sutaupyti pinigų, apsisaugant nuo vaisinių muselių galite naudoti namines priemones.

Bazilikai ir mėtos vazonėlyje. Mėtų ir bazilikų kvapas veiksmingai atbaido smulkius vabzdžius. Todėl verta ant palangės laikyti šviežių prieskoninių žolelių, o jei virtuvėje pasirodo muselių, ant vaisinių muselių susibūrimo vietų išpurkškite vandens, sumaišyto su lašeliu mėtų arba bazilikų aliejaus.

Actas ir indų ploviklis. Norėdami sumažinti muselių skaičių, į didelį stiklainį įpilkite nedidelį kiekį acto, kad priviliotumėte vabzdžius. Į jį verta įlašinti kelis lašus indų ploviklio, nes ploviklis ant vandens paviršiaus sudarys plėvelę ir vaisinės muselės nuskęs.

Vaisinių muselių gaudyklė su bananu. Naminę gaudyklę galite pasigaminti iš banano, nupjaudami nedidelę jo dalį ir įdėdami į indą.

Angą stiklainyje ar stiklinėje reikia uždengti iš popieriaus lapo padarytu piltuvėliu, kuriame turėtų likti nedidelė skylutė.

Vaisinė muselė, priviliota saldaus vaisių kvapo, prasiskverbia pro siaurą skylutę, bet sunkiai pro ją ištrūksta.

Žvakė. Tiksliau sakant, jos liepsna. Norėdami atsikratyti vaisinių muselių šiuo būdu, paprasčiausiai padėkite žvakę į indą su vandeniu netoli jų gyvenamosios vietos. Uždarykite langus, kad žvakės liepsna būtų vienintelis šviesos šaltinis virtuvėje. Vabzdžius pritrauks jos šviesa, muselėms užsidegs sparnai ir jos nuskęs vandenyje.

Paskutinė naminė priemonė nuo vaisinių muselių – atsikratykite jų su dulkių siurbliu. Prietaisas gali surinkti suaugusius vabzdžius, kurie būriais susiburia virtuvėje. Tikriausiai nepavyks sugauti visų musių vienu metu, tačiau tokiu būdu gerokai sumažinsite jų skaičių.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].