vilniaus universitetas studentas

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS).  Ketvirtadienį per Vilniaus universiteto (VU) gimtadienį rektorius Rimvydas Petrauskas įteiks tris simbolinius atminties diplomus buvusiems universiteto studentams, okupacijos metais pašalintiems iš jo.

Didžiajame universiteto kieme diplomai bus įteikti vienuolei Laimutei Antaninai Vanagaitei (seseriai Linai-Marijai), Alfonsui Bujokui ir Zigmui Juozui Tamakauskui.

Anot VU pranešimo, jų socialinė kilmė, nelojalumas to meto režimui ar įstojimas į vienuolyną tapo pagrindine kliūtimi sovietmečiu studijuoti universitete.

Simbolinis VU atminties diplomas įsteigtas siekiant prisiminti ir pagerbti tuos, kurie dėl permainingos Lietuvos istorijos, totalitarinių režimų ar vietos žmonių kolaboravimo neteko galimybės būti universiteto bendruomenės nariais.

Simbolinis diplomas ir vieša jų teikimo ceremonija yra 2016 metais VU kilusios ir istoriniu tyrimu paremtos iniciatyvos „Grįžtanti atmintis“ dalis.

Pagrindinis šios iniciatyvos tikslas – įvertinti totalitarinių režimų poveikį VU bendruomenei, rasti nukentėjusius asmenis, simboliškai grąžinti juos į bendruomenę.

Pasak iniciatyvos autorės Jurgitos Verbickienės, „Grįžtanti atmintis“ šiandienos VU bendruomenei tampa stipriu akstinu geriau pažinti ir įvertinti VU istoriją, užpildyti, permąstyti ar net perrašyti kai kuriuos jos mažai pažintus puslapius.

Šiandien į atminties diplomą galėtų pretenduoti apie tūkstantį žmonių: lietuviai, lenkai, žydai. Pastarosios dvi žmonių grupės nacionalsocialistinės okupacijos metu šalintos iš universitetų vien dėl savo tautybės. Sovietmečiu aktualesni tapo pašalintųjų pažiūrų, nelojalumo režimui, pačių ar giminių tremties, ryšių su Lietuvos partizanais ir rezistencija, socialinės kilmės motyvai.

Šiuo metu rasti ir simboliniais diplomais pagerbti 106 asmenys, tarp jų – buvęs disidentas, Laisvės premijos laureatas Antanas Terleckas, Kovo 11-osios Akto signataras Algirdas Endriukaitis, Histologijos ir embriologijos katedros profesorius Pranciškus Baltrus Šivickis, pirmasis Fizikos ir matematikos fakulteto dekanas profesorius Antanas Žvironas ir studentas Chlounė Meištovskis. Būtent jo biografija ir davė impulsą iniciatyvos pradžiai.

Kitų pašalintųjų dar ieškoma.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].