Studija yra vienas iš nebrangiausių nekilnojamojo turto objektų. Būtent todėl jas dažnai renkasi ribotą biudžetą turintys pirkėjai. Dažniausiai studiją galima įsigyti naujame pastate – tai yra viena naujausių rinkos tendencijų. Vis dėlto, taip pat yra vadinamųjų „pseudo-studijų“, todėl naudinga išsiaiškinti, kas tai yra.

REKLAMA

Kai kurie nekilnojamojo turto objektai sukuriami po pertvarkymo komunaliniuose ir kelių kambarių butuose. Jie taip pat vadinami „studijomis“.  Tokie būstai įprastai yra pigesni nei studijos naujuose pastatuose. Šiandien papasakosime, kodėl prieš perkant tokį nekilnojamąjį turtą reikia gerai pagalvoti.

Kas yra studija?

Studija – vieno kambario butas, kuriame nėra pastatytos pertvaros (išskyrus vonios sienas). Dažniausiai visos studijos zonos nėra atskirtos: prieškambaris, kambarys ir virtuvė. Tai daroma siekiant sutaupyti vietos: sienos, kad ir kokios plonos jos būtų, „suvalgo“ buto plotą, o studija, kaip įprasta, yra gana maža.

Konkrečių studijos parametrų nėra. Pagal dokumentus studija yra vieno kambario butas. Naujuose pastatuose studijos statomos pagal tuos pačius standartus kaip ir kiti butai (su visomis komunikacijomis). Laikantis standartų, svetainės plotas turi būti ne mažesnis kaip 14 kvadratinių metrų, virtuvės – ne mažiau kaip 5 kvadratiniai metrai.

REKLAMA

Vis dėlto, paskutiniu metu ne visi laikosi šių taisyklių, todėl nekilnojamojo turto rinkoje yra 13 ar net 11 kvadratinių metrų ploto studijos.

Dabar neanalizuosime, kaip galime išdėstyti visas gyvenimui reikalingas zonas 11 kvadratinių metrų plote. Jei statytojui kažkaip pavyko gauti visą reikiamą dokumentaciją, net tokie objektai bus laikomi visavertėmis studijomis.

Yra pagrindo susimąstyti, jei jums siūloma „studija“ komunaliniame bute arba buvusiame trijų ar keturių kambarių bute. Buvęs butas, kuriame anksčiau buvo tik vienas vonios kambarys ir vienas tualetas, perplanuojamas taip, kad į kiekvieną patalpą būtų tiekiamos techninės komunikacijos, ir kiekvienas kambarys turi savo nedidelį vonios kambarį ir kampelį virtuvei.

REKLAMA

Taigi, kiekvienas kambarys įgauna autonomiją ir tampa išdidžiai vadinamas „studija“. Vis dėlto, tai tikrai nėra visavertė studija.

Kokių problemų gali kilti?

REKLAMA

Senos, susidėvėjusios komunikacijos

Taigi, pagrindinė problema yra ta, kad paprasto buto komunikacijos nėra skirtos jų neapgalvotam „atkartojimui“. Keturi tualetai, keturi dušai, keturios kriauklės vietoj vieno vonios ir vienos kriauklės virtuvėje… Daug elektros prietaisų viename tinkle… Greičiausiai kai kuriose patalpose nebus ventiliacijos. Deja, apie tai dažnai nepagalvojama.

REKLAMA

Dažnai pertvarkymas negali būti įteisintas

Dažniausiai toks pertvarkymas negali būti įteisintas. Faktas yra tas, kad kiekvienoje svetainėje  ant lubų gali atsirasti drėgmės paliekamų dėmių, todėl tokios „studijos“ negali būti įrengiamos virš gyvenamųjų patalpų, esančių apatiniuose aukštuose.

REKLAMA

Gali atsirasti galimybių tokį pertvarkymą įteisinti tik pirmuose aukštuose, tačiau tą padaryti pavyksta ne visais atvejais. Bet kokiu atveju toks pertvarkymas bus labai varginantis ir brangus.

Turite žinoti, kad Butų kodeksas numato sankcijas už neteisėtą pertvarkymą. Tokio būsto savininkas gali būti nubaustas bauda ir iš jo gali būti pareikalauta viską grąžinti į pradinę būklę.

REKLAMA

Kodėl ne kiekviena „studija“ yra tikra?

REKLAMA

Studija naujame pastate yra atskira nuosavybė, tačiau kas kita, jei tai yra pertvarkytas butas, tiksliau, buto dalis.

Tai reiškia, kad vėliau parduodant tokią „studiją“ reikės tą derinti su visais, kurie dalijasi buto nuosavybe.

REKLAMA

Potencialus pseudostudijos savininkas turi žinoti, kad savo būstą jis gali parduoti tik kaip buto dalį. Dauguma bankų neteikia hipotekos tokio turto įsigijimui. Taip pat gali kilti problemų dėl įvairių subsidijų, būsto pažymėjimų, ir t.t.

Tai reiškia, kad jūs, kaip ir ankstesnis pseudostudijos savininkas, turėsite parduoti savo būstą už grynuosius pinigus ir su nemaža nuolaida. Pasverkite privalumus ir trūkumus ir gerai pagalvokite apie tai, ar tikrai verta pirkti tokį nekilnojamojo turto objektą.

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].