Nustatyta, kad sėkmingų vaikų tėvai pasižymi šiais bruožais

Dauguma tėvų linki savo vaikams visa ko geriausia ir nori, kad šie nepatirtų problemų, gerai mokytųsi ir pasiektų didelių aukštumų, kai suaugs. Nėra vieno recepto, kaip užauginti sėkmingus vaikus. Tačiau galima išskirti kelis bruožus, būdingus tėvams, kurių vaikai užauga itin sėkmingais žmonėmis.

tėvai

Tėvai leidžia patiems vaikams atlikti namų ruošos darbus

„Jei vaikas neplauna indų, tada kažkas tai padaro už jį“, – sakė Julia Litcott-Haims, buvusi Stanfordo universiteto dekanė ir knygos „Kaip užauginti suaugusį“ autorė.

„Taip jis ne tik nieko nedaro, bet ir neišmoksta, kad kiekvienas darbas turi būti atliktas, kad kiekvienas iš mūsų turėtume patys prisidėti prie bendro tikslo“, – teigė ji.

Litcott-Haims mano, kad darbu auklėjami vaikai tampa darbuotojais, kurie gerai bendrauja su savo kolegomis, yra jiems jautresni, nes iš pirmų rankų žino, kas yra darbas, ir patys gali išspręsti problemas.

Tėvai moko vaikus socialinių įgūdžių

Pensilvanijos valstybinio universiteto mokslininkai ištyrė daugiau nei 700 vaikų iš įvairių JAV vietovių nuo darželio amžiaus iki 25 metų ir nustatė reikšmingą ryšį tarp jų socialinių įgūdžių vaikystėje ir sėkmės jau suaugus.

20 metų trukęs tyrimas parodė, kad socialiai išsivystę vaikai, galintys laisvai bendrauti su savo bendraamžiais, naudingi kitiems, suprantantys savo jausmus ir patys sprendę problemas, turėjo daug didesnę galimybę iki 25 metų įgyti aukštąjį išsilavinimą ir gauti visavertį darbą nei vaikai, turintys ribotus socialinius įgūdžius.

„Šis tyrimas rodo, kad padėti vaikams išsiugdyti socialinius ir emocinius įgūdžius yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galime padaryti, kad paruoštume juos sveikai ateičiai“, – teigė Christine Schubert, Robert Wood Johnson fondo, kuris finansavo šį tyrimą, programų vadovė.

Tėvai tikisi daugiau

Pasinaudoję nacionalinės apklausos, kurioje dalyvavo 6 600 vaikų, gimusių 2001 m., duomenimis, Kalifornijos universiteto profesorius Neilas Halstonas ir jo kolegos nustatė, kad tėvų lūkesčiai daro didžiulę įtaką vaikų pasiekimams.

„Tėvai, kurie norėjo, kad jų vaikai ateityje lankytų koledžą, skatino vaikus siekti šio tikslo, neatsižvelgiant į šeimos pajamas ir kitą turtą“, – sakoma pranešime.

Tėvai palaiko sveikus santykius

Ilinojaus universiteto tyrimų duomenimis, vaikai, augantys šeimose, kuriose vyrauja didelis konfliktas, dažniausiai parodo blogesnius rezultatus nei vaikai iš paprastų šeimų. Tėvų konfliktai prieš skyrybas taip pat neigiamai veikia vaikus, o konfliktai po skyrybų daro didelę įtaką vaikų adaptacijai.

tėvai

Tėvai turi aukštąjį išsilavinimą

Mičigano universiteto psichologės Sandros Tangos 2014 m. atliktas tyrimas parodė, kad mamos, baigusios vidurinę mokyklą ar koledžą, dažniau užaugino vaikus, kurie vėliau elgėsi taip pat.

Atlikus daugiau nei 14 000 vaikų, įtrauktų į darželį 1998–2007 m., tyrimą, nustatyta, kad vaikai, gimę paaugliams (18 metų ar jaunesniems), yra mažiau linkę baigti vidurinę mokyklą ar stoti į koledžą nei jų bendraamžiai.

Tėvai nuo mažens moko vaikus matematikos

2007 m. atlikta 35 000 ikimokyklinio amžiaus vaikų metaanalizė JAV, Kanadoje ir Anglijoje parodė, kad ankstyvas matematikos įgūdžių lavinimas ateityje gali būti didžiulis pranašumas.

„Milžiniška ankstyvo matematikos įgūdžių įgijimo svarba pasireiškia jau pradinėje mokykloje“, – pranešime spaudai teigė tyrimo bendraautorius ir mokslininkas Gregas Duncanas. „Tobulas ankstyvų matematinių įgūdžių įsisavinimas lemia ne tik būsimus matematinius pasiekimus, bet ir sėkmę skaitant.“

Tėvai užmezga ryšį su vaikais

2014 m. 243 skurde gimusių vaikų tyrimas parodė, kad vaikai, kuriems „globa“ suteikta per pirmuosius trejus metus, ne tik geriau išlaikė akademinius testus vaikystėje, bet ir turėjo sveikesnius santykius bei pastebimesnius pasisekimus sulaukę 30 metų.

Anot „PsyBlog“, tėvai, kurie yra jautrūs globėjai, „greitai ir tinkamai reaguoja į savo vaiko signalus“ ir „suteikia saugią aplinką“ vaikams tyrinėti pasaulį.

Tėvai labiau vertina pastangas nei nesėkmės vengimą

Stenfordo psichologė Carol Dweck nustatė, kad vaikai (ir suaugusieji) apie sėkmę galvoja vienu iš dviejų būdų. Maria Popova savo straipsnyje rašė, kad juos galima sąlygiškai apibūdinti taip:

„Fiksuotas mąstymas“ daro prielaidą, kad mūsų charakteris, intelektas ir kūrybiniai sugebėjimai yra įgimti, negalime jų reikšmingai pakeisti. Sėkmė patvirtina įgimtą aukštą intelektą. Tada sėkmės siekimas ir bet kokia kaina nesėkmės vengimas tampa proto ir įgūdžių palaikymo būdu.

Kita vertus, „augimo mąstymas“ skatina siekti naujų iššūkių ir nesėkmėse įžvelgia ne žemo intelekto įrodymus, o motyvacinį trampliną tolesniam esamų įgūdžių tobulinimui.

Jei vaikams teigiama, kad jie išlaikė testą dėl įgimto intelekto, tai sukuria „fiksuotą mąstyseną“. Jei vaikams sakoma, kad jie tai pasiekė savo jėgomis, tai moko juos „augimo mąstysenos“.

Vaiko mama dirba

Remiantis tyrimais Harvardo verslo mokykloje, vaikai, augantys su motinomis, kurios dirba ne namuose, įgija nemažą pranašumą. Tyrimas parodė, kad dirbančių motinų dukros buvo linkusios užimti vadovaujančias pareigas ir uždirbti daugiau pinigų – 23 % daugiau nei namuose būnančių motinų.

Tyrimas taip pat parodė, kad dirbančių motinų sūnūs taip pat buvo linkę į namų ruošos darbus ir vaikų priežiūrą – septynias su puse valandos per savaitę praleisdavo prižiūrėdami vaikus ir dar 25 minutes daugiau skirdavo namų ruošos darbams.

Tėvai turi aukštesnį socialinį ir ekonominį statusą

Deja, nemaža dalis vaikų auga skurde, o tai labai riboja jų galimybes. Pasak Stanfordo universiteto tyrėjo Seano Reardono, pasiekimų atotrūkis tarp aukštų ir mažas pajamas gaunančių šeimų yra „maždaug 30–40 % didesnis tarp 2001 m. gimusių vaikų nei tarp tų, kurie gimė praeitame amžiuje.“

Tėvai yra autoritetingi

Kalifornijos Berklio universitete atliktame psichologijos tyrime nustatyta, kad iš esmės yra trys tėvų rūšys:

  • liberalūs, kai tėvai stengiasi būti švelnūs ir priimti vaiką;
  • autoritariniai, kai tėvai bando formuoti ir valdyti vaiką, remdamiesi nusistovėjusia elgesio norma;
  • autoritetingi, kai tėvai stengiasi racionaliai nukreipti vaiką.

Idealu yra rinktis autoritetingą stilių. Vaikas auga gerbdamas autoritetą, tačiau dėl to nejaučia spaudimo.

O kaip jūs auklėjate savo vaikus?

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].