„Daug žmonių norės važiuoti su jumis limuzinu, bet jums reikia žmogaus, kuris važiuotų su jumis autobusu, kai limuzinas suges.” – Oprah Winfrey

„Kaip man išgyventi? Juk neturiu nė vienos draugės!” – tokios mintys sukosi mano galvoje, kai prieš penkerius metus pirmą kartą atvykau į Londoną.

Jaučiausi vieniša ir pažeidžiama gražiame naujame mieste, kuriame turėjau susirasti naujus namus, viena su dviem vaikais, kol mano vyras buvo kitoje valstybėje. Galvojau, kaip turėčiau visa tai padaryti.

Tačiau turėjau Džei, draugę, su kuria susipažinau per medaus mėnesį Balyje. Su ja retai bendravome, todėl daug iš jos nesitikėjau. Negalėjau jos net pavadinti savo drauge. Džei buvo labiau panaši į gerą pažįstamą, bet, mano nuostabai, ji tapo tvirta atrama ir angelu sargu, kurio man taip reikėjo.

Kiekvieną šeštadienį, po darbo, ji ateidavo pas mane į namus ir mes linksmindavomės. Kartais eidavome į parką, o kartais ji mane mokydavo vairuoti (tam labai priešinausi). Ji aplankė mano vyresniąją dukrą, kai ji nukrito ir buvo sugipsuota, o mano keturmetei dukrai surengė nepamirštamą gimtadienio šventę. Džei net padėjo man surinkti sodo stalą ir kėdes. Pasakyti, kad buvau jai už visa tai dėkingas, reiškia nieko nepasakyti.

Buvau jai labai dėkinga. Pirmiausia todėl, kad jos pagalba ir draugystė buvo man netikėta. Antra, nes ji viską darė iš širdies. Ir galiausiai todėl, kad ji priėmė mane tokią, kokia buvau, ir jai buvo priimtina visa tai, ką tuo metu galėjau jai pasiūlyti.

Pirmą kartą gyvenime buvau ta, kuri viską gauna, nors prieš tai draugams visada atiduodavau viską, ką turėjau. Su Džei buvo viskas kitaip. Jos dosnumas man labai pravertė, todėl dažnai jai dėkojau ir sakiau, kaip vertinu tai, kad ji manimi rūpinasi. O Džei visada tik gūžčiojo pečiais. Kartą, kai dėkojau jai jau milijoninį kartą, Džei tarė: „Lana, draugystė yra abipusė. Man patinka leisti laiką su tavimi ir tavo vaikais. Jūs darote mano gyvenimą laimingesnį!”.

Po to ji papasakojo, kad neseniai nuo vėžio mirė du jai artimi žmonės ir kad ši staigi netektis ją labai sukrėtė. O mūsų atsiradimas padėjo jai susidoroti su šiuo skausmu. Tai, ką išgirdau, mane sukrėtė, bet kartu paguodė žinojimas, kad mano vaikai ir aš galėjome užpildyti jos tuštumą.

Jos nuoširdumas ir dosnumas suteikė man pagrindines draugystės pamokas ir padėjo išmokti atskirti tikrą draugystę nuo netikros. Apie jas dabar ir norėčiau jums papasakoti.

Tikros draugystės požymiai yra šie:

 1. Draugiškuose santykiuose abi šalys duoda ir gauna vienodai.

Abiejų draugų poreikiai laikomi svarbiais, o pati draugystė neatrodo vienpusiška.

 1. Jūs abu esate sąžiningi ir atviri vienas kitam.

Kai Džei man atsivėrė, tai padėjo pagrindą mūsų draugystei, nes jaučiausi labai svarbi. Iki tos akimirkos maniau, kad esu silpnas žmogus, kuriam jos reikia, bet savo nuostabai supratau, kad jai manęs reikia lygiai taip pat, kaip ir man jos.

 1. Jūs abu esate malonūs, užjaučiantys ir visiškai priimantys vienas kitą.

Kai tik atvykdavo Džei, ji visada buvo dėmesinga mano nerimui. Jai buvo malonu turėti tokį nerimastingą, išsigandusį ir sutrikusį draugą. Ji priėmė mane tokią, kokia aš buvau.

 1. Geri draugai nesistengia kontroliuoti, diktuoti ar nurodinėti, kaip turėtumėte gyventi.

Nors daugelis dalykų man buvo nauji, ji nebandė manęs kontroliuoti. Ji teikė pasiūlymus ir kartais išvesdavo mane iš komforto zonos, bet niekada nepažeidė mano ribų. Ji suteikė man laisvę, kurios man reikėjo.

 1. Geri draugai negaili savo laiko, išteklių ir visko, kuo gali pasidalyti.

Džei visada skirdavo man savo laiką ir draugiją, vesdavosi mane į įvairias vietas. Buvo malonu turėti šalia kitą suaugusįjį, kai dukroms rodydavau ką nors naujo.

 1. Geri draugai vertina vienas kitą ir nesistengia pasinaudoti kitų žmonių silpnybėmis.

 

7. Geri draugai nesistengia manipuliuoti vienas kitu, siekdami asmeninės naudos.

Jie gali vienas kitam padėti, bet nesinaudoja vienas kitu. Jie praleidžia laiką drauge, remdamiesi savo rūpesčiu ir meile, o ne savanaudiškais motyvais. Draugyste galite pasitikėti, jei abu vienodai duodate ir imate, jei santykiai grindžiami sąžiningumu, pagarba ir abipuse empatija.

Džei man parodė, kad draugystė yra abipusė. Iki jos neturėjau jokių standartų, į savo gyvenimą įsileisdavau visus ir bet kokius žmones. Net tuos, kurie manimi tik naudojosi. Džei man pakėlė šią kartelę.

Nenormalios draugystės požymiai:

 1. Vienpusiškumo jausmas.

Jūsų draugas dominuoja santykiuose, pirmenybę teikdamas tik savo poreikiams ir norams.

 1. Jis nesidomi jūsų poreikiais.

Jis nelaiko jų svarbiais ar net nereikalingais, todėl jie atrodo nereikšmingi.

3 Jis kenkia jūsų autoritetui.

Jis sako, kad nesate pakankamai geri, kad negalite pasiekti to, ko norite, arba kad neturėtumėte vadovautis savo norais, poreikiais ir interesais.

 1. Jis į jus žiūri kaip į priemonę tikslui pasiekti.

Jūs esate naudojamas konkrečiam tikslui. Galbūt galite padėti jam siekti karjeros arba esate tiltas į pažintį su kitu žmogumi.

 1. Jis jūsų negerbia.

Jis ignoruoja jūsų ribas, kalba su jumis nuolaidžiaujančiu tonu ir neįtraukia jūsų į savo prioritetų sąrašą.

 1. Jis negerbia ir nevertina jūsų laiko ir pastangų.
 2. Jis yra reiklus ir mano, kad pasaulis sukasi tik aplink jį.
 3. Jis turi milijoną problemų, kurių nepajėgia išspręsti pats.

Jis niekada jumis nesidomi. Jūs esate tik tam, kad jis galėtų su jumis pasikalbėti ir paprašyti paslaugos.

 1. Jis visada su jumis varžosi.

Viskas aplink jį yra tik žaidimas, kurį jis turi laimėti.

 1. Jis nenori nieko apie jus žinoti, įskaitant jūsų praeitį, jausmus ir pomėgius.
 2. Jis nuolat ir netikėtai jus nuvilia, nes nevertina jūsų kartu praleisto laiko.

Walter Winchel sakė: „Tikras draugas yra tas, kuris ateina pas jus, kai visas pasaulis jums atsuka nugarą.“ Tikimės, kad rasite tikrą draugą, kuris jus supras, padrąsins ir atskleis jumyse tai, kas geriausia!

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].