Kodėl koronavirusas labiau paveikia vyrus nei moteris?

„The Los Angeles Times“ paskelbė straipsnį, kuriame mokslininkai atsako į klausimą: ar koronavirusas tikrai nėra toks pavojingas moterims. Statiškai pastebėta, kad vyrų nuo šio viruso kol kas miršta daugiau nei moterų.

Leidinyje cituojami statistiniai duomenys apie šiuo virusu sergančius ir nuo jo mirusius žmones Kinijoje ir Pietų Korėjoje rodo, kad vyrams užsikrėtimo požymiai pasireiškia maždaug dvigubai dažniau nei moterims (Italijoje iki šiol nepastebėta jokio žymaus skirtumo). Be to, užsikrėtusių vyrų mirties tikimybė yra pusantro ar daugiau karto (Korėjos duomenimis – beveik du kartus) didesnė nei užsikrėtusių moterų.

Pats pirmasis ir skubotas paaiškinimas yra toks, kad vyrai rūko daug daugiau nei moterys. Rūkančiųjų skaičius Italijoje siekia 28 % vyrų ir 20 % moterų. Azijoje šis atotrūkis yra ryškesnis. Tik 3,4 % kinų moterų kada nors rūkė, o iš vyrų – 54 % rūko ir 8,4 % metė rūkyti (moterų duomenys – 2016 m., vyrų – 2010 m.). Pietų Korėjoje rūkalių santykis yra atitinkamai 50 % ir 4 %.

Tačiau paprasčiausias paaiškinimas ne visada yra pats teisingiausias. Pastebėta, kad nuo kitų virusų, sukeliančių plaučių komplikacijas, pirmiausia kenčia moterys. Tai liudija metinė gripo statistika: komplikacijos būdingesnės ir mirštamumas didesnis moterims. COVID-19 statistika yra labai netipiška, jei naująjį koronavirusą laikytumėte gripo analogu.

Koronavirusų specialistas daktaras Stanley Perlmanas iš Ajovos universiteto „Los Angeles Times“ pasakojo, kad 2016 ir 2017 m. jis eksperimentavo su dviem koronavirusais, kurie sukelia kvėpavimo takų komplikacijas. Tyrimus jis atliko su gyvūnais. Abiem atvejais patinai buvo jautresni infekcijoms nei patelės.

koronavirusas

Situacija pasikeisdavo, jei patelėms būdavo pašalinamos kiaušidės arba joms buvo duotas vaistas, mažinantis estrogeno, pagrindinio moteriškojo hormono, gamybą. Tada jų mirtingumas smarkiai išaugo.

Gali būti, kad estrogenas padaro moteris atsparesnes koronavirusui. Imunologė Susan Kovac iš Oklahomos įsitikinusi, kad estrogenas tam tikru būdu pirminį imuninį atsaką padaro efektyvesnį. Juk žmonės miršta daugiausia dėl to, kad imunitetas paleidžia stipriausius savo ginklus, kai per ilgai negali atsikratyti viruso, o toks per didelis imuninis atsakas užpuola plaučių ląsteles, kurias virusas jau buvo paveikęs anksčiau.

Koronavirusas

Tai reiškia, kad žemas moterų mirtingumas gali būti susijęs su tuo, kad imunitetas atlaiko koronaviruso puolimą net ir paprasčiausių gynybos mechanizmų lygiu. Tai, kad moterys rečiau suserga šia liga, tai iš dalies patvirtina. Žinoma, šis pranašumas galimai būdingas tik moterims, turinčioms pakankamai aukštą estrogeno kiekį.

Tačiau problema ta, kad niekas dar nežino, kaip 100 % veikia šis mechanizmas. Pasak Kalifornijos mokslininko Kento Pinkertono, kuris tyrė moterų ir vyrų plaučių ligų skirtumus, imunologai dešimtmečius tyrinėjo tik žinduolių patinus, nes moteriški hormonai apsunkino rezultatus. Jis priduria, kad vertėtų pagaliau ištirti abi lytis, kaip tai mokslininkams jau įrodė koronaviruso situacija.

Nuvertintas pavojus: koronavirusu užsikrečia vis daugiau jaunų žmonių

Anksčiau buvo manoma, kad koronavirusas pavojingiausias senyvo amžiaus ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Tačiau šiuo virusu užsikrečia ir sunkia forma suserga vis daugiau jaunų žmonių.

Intensyviosios terapijos skyriuose daugėja paguldytų jaunų žmonių. Šią informaciją patvirtina Miuncheno Schwabingo ligoninės Infekcinių ligų skyriaus vyriausiasis gydytojas Clemensas Wendtneris. Jis sako, kad jauniausi pacientai, kuriems pasireiškė COVID-19 simptomai, yra 20 metų amžiaus. Wendteris taip pat praneša, kad sausio pabaigoje jis gydė pirmuosius „Sars-CoV-2“ susirgusius pacientus Vokietijoje.

Clemensas Wendtneris mano, kad ši informacija turėtų priversti sunerimti žmones, kurie mano, kad nebijo koronaviruso. Jis tikisi, kad duomenys apie viruso pavojų privers juos laikytis higienos taisyklių ir reguliariai plauti rankas. Jis taip pat pažymi, kad politikai ir mokslininkai nepakankamai įvertino koronaviruso pavojų.

Nepaisant to, užkrečiamųjų ligų specialistas įsitikinęs, kad Vokietijos sveikatos priežiūros sistema sugebės įveikti šią krizę: „Mes darome viską, kad užkirstume kelią situacijos blogėjimui Vokietijoje. Mes turime laiko pranašumą, kurio neturėjo kolegos iš Italijos.“

PSO taip pat kreipėsi į jaunus žmones, ragindama juos koronaviruso pandemijos metu laikytis griežtų apribojimų.

Kovo 20 d. Ženevoje PSO generalinis direktorius Tedrosas Adanas Gebreisusas pasakė: „Aš turiu žinią jauniems žmonėms. Jūs nesate neįveikiami.“

Kaip patiems pasigaminti apsauginę kaukę ir apsisaugoti?

Apsauginė kaukė yra vienas iš pagrindinių būdų apsisaugoti nuo koronaviruso. Gydytojai aktyviai ragina žmones apsauginę kaukę dėvėti ne tik sergantiems žmonėms, bet ir profilaktikai: lankantis medicinos įstaigose, parduotuvėse ir viešajame transporte.

apsauginę kaukę

Tuo pačiu metu apsauginė kaukė ne tik dengia kvėpavimo sistemą, bet ir apsaugo veidą nuo mūsų pačių rankų (visi prisimena PSO rekomendaciją kruopščiai nusiplauti rankas ir vengti liesti veidą).

Daugelyje vaistinių kaukės jau dingo iš lentynų.  Tačiau galite jas pasigaminti savo rankomis per kelias minutes, o būtinų medžiagų tikrai yra kiekvienuose namuose.

KAIP PASIDARYTI APSAUGINĘ KAUKĘ

Jums reikės:

 • nesterilus tvarstis (standartinis dydis 14 cm x 7 m)
 • vatos gabalėlis 14 x 14 cm, 1 cm storio
 • žirklės
 • siūlai
 • adata
 • siuvėjo metras

Darbo eiga:

Atkirpkite 60–80 cm ilgio tvarsčio juostelę (suaugusiam).

apsauginę kaukę

Sulenkite tvarstį ir sukarpykite ją į 7 cm pločio gabalėlius. Susukite juos į vamzdelį. Tai bus raišteliai laikymui.

Atkirpkite 20 cm tvarsčio, ant viršaus uždėkite vatos.

Į kairę ir į dešinę nuo vatos padėkite juosteles statmenai tvarsčiui.

apsauginę kaukę

Apvyniokite vatą su virvelėmis 4 kartus.

Nukirpkite tvarsčio perteklių ir susiūkite kraštus.

apsauginę kaukę

Tokią kaukę (taip pat ir gamyklinę) leidžiama nešioti porą valandų. Tada, jei būtina, ją galima plauti muilu ir vandeniu ir vėl naudoti.

POPIERINĖ KAUKĖ

JUMS REIKĖS

 • popierinis rankšluostis
 • 2-3 gabalėliai marlės 20 x 20 cm
 • 2 po 12 cm gumos gabaliukai
 • raštinės reikmenų segiklis

Dargo eiga:

Padarykite sumuštinį: gabalėlį popierinio rankšluosčio ar servetėlės, 3 gabaliukus marlės ir dar vienas popierinio rankšluosčio gabalėlis ant viršaus.

apsauginę kaukę

Sulankstykite kaukę tarsi armonikėlę. Didesniam patogumui galite naudoti drabužių segtukus.

Pritvirtinkite gumos galus prie kaukės viršaus ir apačios. Užfiksuokite segikliu.

apsauginę kaukę

Abu kraštus užlenkite pritvirtinkite segikliu. Pusė su aštriais spaustukų galais, bus priekinė dalis.

Pasigaminti tokią kaukę nėra sunku, tačiau iškart po naudojimo ją reikės išmesti. Popierinė kaukė netinka pakartotiniam naudojimui.

PAPRASTA AUDINIO KAUKĖ

apsauginę kaukę

JUMS REIKĖS

 • 50 x 30 cm medvilninio audinio gabalėlis
 • 40 cm gumos
 • adata ir siūlas
 • žirklės

DARBO PROGRESAS:

Sulenkite audinį per pusę į vidų ir užsiūkite du galus. Atstumas nuo krašto yra 1 centimetras.

Viduryje uždėkite siūlę ir išlyginkite.

Vėl sulenkite audinį per pusę.

Užlenkite kraštą.

apsauginę kaukę

Šonuose prisiūkite gumutes.

Suriškite gumutes, reguliuodami jų ilgį, kad jums būtų patogu.

Šią kaukę galima daug kartų plauti, lyginti ir nešioti. Audinys yra tankus ir gerai apsaugo.

Itin saugi medžiaginė kaukė

apsauginę kaukę

JUMS REIKĖS

 • 2 neopreno arba trikotažo gabalėliai, kurių matmenys 15 x 15 cm
 • žirklės
 • adata ir siūlas
 • liniuotė

DARBO EIGA:

Pagal pateiktą pavyzdį atsispausdinkite arba nupieškite šabloną ant storo popieriaus.

Kaip matote, didžiausias horizontalus dydis yra 16,5 cm (12,5 + 4), o vertikalus – 14 cm (3 + 4 + 4 + 3).

apsauginę kaukę

Perpieškite viską ant audinio.

Iškirpkite iš audinio dvi identiškas dalis iš neopreno (gerai ištempia) arba tampraus trikotažo.

apsauginę kaukę

Sulenkite gabaliukus kartu ir susiūti palei priekinį kraštą. Siūlė turi būti išorėje, kad nesubraižytų veido.

Tai viskas. Daugkartinė apsauginė kaukė pagaminta. Kaukės viduje, kad būtų geriau filtruoti, galite įdėti kelis marlės sluoksnius.

apsauginę kaukę

Kaukė sandariai uždengia burną, nosį, nepalieka tarpų, o po naudojimo ją galima plauti ir pakartotinai panaudoti.

Primename, kad privalote plauti rankas po pasivaikščiojimo, prieš valgį ar ruošdami maistą, pasinaudoję tualetu, liesdami objektus viešajame transporte, kontaktuodami su gyvūnais ir pan. Apskritai, jei kyla abejonių, geriau dar kartą nusiplauti rankas.

Jei negalite nusipirkti kaukės vaistinėje, galite tai padaryti patys. Daugelis sako, kad kaukę turėtų dėvėti tik užsikrėtę žmonės ir gydytojai, tačiau papildoma apsauga epidemijos metu niekam nepakenkė. Naudokitės asmeninėmis apsaugos priemonėmis ir būkite sveiki!

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].