Įkandimų tipai: kaip juos atpažinti ir laiku sureaguoti?

Atšilus orams, visa gyvybė pabunda. O kai kurie gyvi padarai mums yra nemalonūs. Kokie erzinantys uodai ar nematomos, bet pavojingos yra erkės. Daugelis vabzdžių ir kitų būtybių minta mūsų krauju. Yra tokių, kurie kandžioja žmones, kai jaučia grėsmę. Kaip radus įkandimus suprasti, kas mums įkando? Norėdami tai padaryti, turite žinoti visus dažniausiai pasitaikančius įkandimus.

Kartais patinimą ir paraudimą galite palaikyti įkandimu, kuris netrukus gali išsivystyti į problemą. Šiame straipsnyje rasite visus dažniausiai pasitaikančius įkandimus, kurie padės jums atskirti pavojingus ir įprastus įkandimus. Perkaitykite ir įsiminkite!

Kokie įkandimų tipai pasitaiko dažniausiai?

Gyvatės

Dažniausiai nuodingos gyvatės įkandimą lydi stiprus, augantis skausmas. Ant odos matomi du raudoni taškai – dantų žymės. Aplink juos bus paraudimas, netrukus pasirodys patinimas. Per pirmąsias 20 minučių tokiam žmogui reikia išsiurbti nuodus iš žaizdos. Tada dezinfekuoti žaizdą ir uždėti tvarstį. Būtinai apsilankykite pas gydytoją.

Įkandimų

Kai įkando ne nuodinga gyvatė, vietoje įkandimo atsiranda nedidelė žaizda ar ploni įbrėžimai ant odos. Tai sukelia diskomfortą, skausmą ir išgąstį (gyvatė įkando). Tiesiog gydykite žaizdą antiseptiku.

Bitės

Bitės palieka žaizdoje geluonį, kuris toliau švirkščia nuodus. Būtinai ištraukite jį, bet ne pincetu. Taip į organizmą pateks dar daugiau nuodų. Naudokite plastikinę kortelę arba buką peilio pusę. Tiesiog braukite per tą vietą, kurioje bitė jums įgėlė.

Įkandimų

Širšės

Širšės įkandimą lydi stiprus skausmas. Vieta, kur širšė įgėlė, greitai ištinsta. Jei tai ranka, nedelsdami nuimkite visus žiedus. Po patinimo jie įsispaudžia į odą. Jei turite alergiją, nedelsdami skambinkite į greitąją pagalbą.

Gyliai

Skausmingas įkandimas, kuris ištinsta, parausta ir sukietėja. Kai kuriais atvejais tai sukelia temperatūros pakilimą. Pažeistą vietą nedelsiant nuplaukite šiltu muiluotu vandeniu. Galite jį apdoroti vandenilio peroksidu, o tada – briliantine žaluma.

Įkandimų

Uodai

Visi yra susidūrę su šiais nemaloniais padarais. Paprastai tai yra maži, niežtintys įkandimai, kurie sukelia diskomfortą, bet praeina per 1-3 dienas.

Blusos

Tai šiek tiek primena uodo įkandimą. Bet blusos įkandimo centre pamatysite raudoną tašką. Blusų seilėse nėra nuskausminamųjų, todėl blusos kanda tikrai skaudžiai. Kadangi jos dažniausiai gyvena ant gyvūnų, jos gali nešioti ir perduoti įvairias ligas.

Įkandimų

Blakės

Jų įkandimai yra labai panašūs į ankstesnius, tačiau yra arti vienas kito ir panašūs į vieną didelę raudoną dėmę.

Mašalai

Skirtingai nuo uodų, mašalų seilėse yra nuodų, kurie gali sukelti alerginę reakciją. Štai kodėl žaizdos labai niežti, parausta ir ištinsta. Ledas ir kompresai padės pagerinti situaciją.

Įkandimų

Erkė

Erkės kanda į odą. Iš pradžių nieko nepajusite. Tačiau netrukus aplink parazitą ims atsirasti paraudimas. Kai tik rasite erkę, nedelsdami ją švelniai nuimkite (neištraukite). Ir būtinai nuvežkite vabzdį į laboratoriją ir ištirkite.

Skruzdėlės

Reakcija gali būti skirtinga ir priklausyti nuo vabzdžių rūšies. Pavyzdžiui, raudonosios skruzdėlės į odą suleidžia nuodų, kurie sukelia deginimo pojūtį. O įkandus kitos rūšies skruzdėlėms, gali atsirasti pūslių. Nebandykite jų susprogdinti, jos yra sterilios. Ir susprogdinę galite tik pabloginti situaciją.

Įkandimų

Utėlės

Jei ant galvos ir kaklo randate kelis raudonus taškus, turite utėlių. Kuo greičiau jų atsikratykite.

Briedmusės

Šie vabzdžiai retai minta žmonėmis. Kartais jų įkandimai pastebimi ne iš karto, o atsiranda tik po 2–3 dienų. Nors jie dažnai būna labai skausmingi. Patinimas ir paraudimas įkandimo vietoje gali išlikti iki trijų savaičių.

Įkandimų

Vorai

Įkandus paprastam vorui, ant odos lieka du maži taškai, kurie greitai išnyksta. Tačiau nuodingi vorai yra daug pavojingesni. Jų įkandimas gali sukelti sunkų uždegimą ir net audinių nekrozę. Auka turi išgerti daug vandens ir skubiai vykti į ligoninę. Atminkite, kad kai kurie vorų tipai yra mirtini.

Skorpionas

Susitikimas su skorpionu gali baigtis katastrofa. Oda aplink punkcijos tašką greitai parausta, o pats centras ištinsta. Lengvais atvejais tai primena bičių įgėlimą, tačiau sunkiais atvejais gali sukelti rimtų organų veiklos sutrikimų ir net sukelti mirtį. Elgtis reikia taip pat, kaip ir gyvatės įkandimo atveju.

Įkandimų

Skolopendros

Nuo skorpiono šio gyvūno įkandimas skiriasi tik tuo, kad centre yra du taškai, o ne vienas.

Dabar bus lengviau išsiaiškinti, kas jums įkando ir ką daryti toliau. Eidami į mišką, pabandykite odą pridengti drabužiais ir nepamirškite žiūrėti po kojomis. Daugelis padarų jūsų bijo ir tik ginasi įkandimų būdu.

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].