Fikusas yra labai populiarus kambarinis augalas dėl lengvos priežiūros. Jis priklauso Moraceae šeimai ir pasižymi blizgiais žaliais lapais bei tvirtu, lanksčiu kamienu. Yra įvairių fikusų rūsių ir veislių, tačiau viena iš labiausiai paplitusių yra Benjamino fikusas. Be to, fikusai gali prisitaikyti prie įvairių aplinkos sąlygų, todėl puikiai tinka papuošti bet kokią vidaus erdvę. Fikusas kilęs iš Pietryčių Azijos ir Okeanijos, tačiau šiuo metu dėl savo populiarumo auginamas visame pasaulyje. Svarbu pažymėti, kad nors tai ištvermingas augalas, jam reikia ypatingos priežiūros, kad jis išliktų sveikas ir stiprus. Todėl būtina žinoti apie jų priežiūrą, kad galėtume mėgautis jų grožiu.

REKLAMA

 

Dažniausiai auginami fikusai namuose

Pasaulyje yra daugiau nei 800 fikuso rūšių. Šiame straipsnyje pristatysime kelias dažniausiai auginamas fikuso rūšis.

Benjamino fikusas

Benjamino fikusas yra labai vertinamas dėl savo dydžio. Iš tiesų, šis krūmas su pailgais žaliais lapais gali siekti iki 2 m aukščio. Blizganti ir gausi lapija suteikia jai nenugalimą žavesį.

Maklelando fikusas

Maklelando fikusas, paprastai žinomas dėl ilgų ir lieknų lapų, yra rūšis, kilusi iš Pietryčių Azijos, Indijos ir Kinijos. Maklelando fikusą prižiūrėti yra lengviau nei Benjamino fikusą. Maklelando fikusai taip pat yra mažiau linkę numesti lapus dėl netobulų aplinkos sąlygų.

REKLAMA

Didysis fikusas

Šis stulbinantis augalas turi didelius, blizgius žalius lapus su ryškiomis geltonomis gyslomis ir yra lengvai prižiūrimas. Didysis fikusas puikiai papildo bet kurią augalų kolekciją. Pavyzdžiui, „Yellow Gem“ yra marga didžiojo fikuso veislė, sukurta augalų mėgėjams, mėgstantiems ryškias spalvas.

Stambialapis fikusas

Stambialapis fikusas yra labai paklausus kambarinis augalas, garsėjantis dėl savo įspūdingo vizualinio patrauklumo ir lengvos priežiūros. Šios rūšies fikusai pasižymi dideliais, blizgiais lapais, kurie yra tamsiai žali arba margi ir gali pasiekti įspūdingą 30 centimetrų ilgį. Jo vešli lapija bet kokiai patalpų aplinkai suteikia elegancijos.

Fikuso bonsai medeliai

Fikuso bonsai medelio priežiūra yra paprasta. Šio tipo medeliai reikalauja labai šviesios vietos. Lengvai prižiūrimi fikuso bonsai medeliai yra tinkami pradedantiesiems bonsai medelių augintojams, nes yra nebrangūs, visur prieinami, lengvai dauginami ir pasižymi greitu augimu. Fikusai, ypač mažalapės rūšys, pavyzdžiui, bengalinis fikusas, puikiai tinka bonsai medelių formavimui. 

 

REKLAMA

Namuose auginamų fikusų priežiūra

Namuose auginamų fikusų priežiūra apima tinkamą apšvietimą ir temperatūrą, reguliarų saikingą laistymą ir genėjimą.

Tinkamas apšvietimas

Laukinėje gamtoje fikusas gauna saulės spindulių, prasiskverbiančių per aukštesnių už save medžių lapų lają. Vadinasi, šis augalas negauna tiesioginių saulės spindulių. Netiesioginiai saulės spinduliai idealiai tinka fikusams auginti patalpose. Fikuso auginimo namuose vieta turėtų būti apšviesta mažiausiai 6 valandas per dieną. Kadangi kai kurių fikusų lapai yra margi, jie yra šiek tiek jautresni saulės spinduliams nei kitų rūšių fikusai. Dėl per daug intensyvios tiesioginės saulės šviesos ant lapų gali susidaryti rudos dėmės. 

REKLAMA

Tinkama temperatūra

Fikusai mėgsta šilumą, o tinkamiausia jiems temperatūra yra 23-29 °C. Jei temperatūra nukris žemiau 18 °C, ant fikuso lapų imsis matytis šalčio pažeidimai. Taip pat kai jūsų fikusas yra per arti senų, skersvėjų ar langų, galite netyčia (ypač žiemą) savo medelį paveikti žemesne oro temperatūra. Saugokite savo fikusą nuo durų skersvėjų, langų ir pan., nes tai gali sumažinti oro temperatūrą. Fikuso šalčio pažeidimo simptomai yra netaisyklingos pageltusios ar rudos dėmės ant lapų ir lapų kritimas.

Laistymas

Nuoseklus, saikingas laistymas auginimo sezono metu idealiai tinka fikusams auginti patalpose. Dirvožemis, kuriame turėtų būti daug maistinių medžiagų, visada turi būti šiek tiek drėgnas. Laistykite augalą, kai yra išdžiūvęs viršutinis žemės sluoksnis. Užmirkęs dirvožemis gali sukelti problemų jūsų fikusui, pavyzdžiui, medelį gali apnikti ligos arba gali susidaryti šaknų puvinys. Vazone taip pat turi būti angos vandeniui nutekėti. Žiemos mėnesiais augalas gali išgyventi sausus laikotarpius ir jam nereikia tiek daug vandens. 

Genėjimas

Fikusus reguliariai reikia genėti. Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti su savo genėjimo įrankiais, yra išlaikyti juos švarius ir dezinfekuotus. Nešvarūs genėjimo įrankiai yra vienas iš kelių pagrindinių augalų ligų pernešimo iš vieno augalo į kitą būdų. Po fikuso genėjimo dar kartą nuvalykite ir dezinfekuokite savo genėjimo įrangą. 

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].