Akvariumo žuvytės, kuriomis gali pasirūpinti net vaikas

Akvariumas yra ne tik gražus interjero elementas, kuris bet kuriam kambariui gali suteikti jaukumo ir originalumo. Žuvytės yra vienos gražiausių būtybių, kurios taip pat gali būti laikomos idealiu augintiniu įvairaus amžiaus vaikams. Nepaisant to, pats akvariumo išlaikymas laikomas sunkiu ir atsakingu darbu, nes jo gyventojų nepakanka tiesiog pamaitinti.

Be to, taip pat būtina stebėti vandens rodiklius:

 • prisisotinimą deguonimi;
 • mineralinę sudėtį (ypač druskos lygį);
 • temperatūra;
 • švara.

Ne mažiau svarbu yra ir augintinių pasirinkimas. Kaip žinote, plėšriosios žuvytės, tokios kaip piranijos, turi būti laikomos atskirai, šamai ir gupijos puikiai dera tarpusavyje ir su kitais. Kaip priversti net vaiką susidoroti su akvariumo priežiūra? Atsakymas į šį klausimą yra labai paprastas: rinkitės tokias žuvis, kurios sugeba prisitaikyti prie daugybės parametrų ir laikykitės patyrusio zoologo rekomendacijų, kurie papasakos, kuriais vandens gyventojais lengviausia pasirūpinti.

1. Gupijos

žuvytės

Šių žuvų ištvermingumas ir nepretenzingas elgesys gali būti legendiškas. Gupijos buvo vienos iš pirmųjų gyvų būtybių, kurias į kosmosą išleido SSRS mokslininkai, ir jos sugebėjo ne tik išgyventi, bet ir daugintis.

Šios atogrąžų žuvys yra atvežtos iš Pietų Amerikos, jų tėvynė yra Brazilija, Gviana ir Venesuela. Jos pasiekia 5 cm ilgį ir gyvena vidutiniškai 2-3 metus. Pirkdami gupijas, turėtumėte pasirinkti žuvytes, kurios vizualiai skiriasi viena nuo kitos. Kitu atveju (kai spalva, dydis ir kitos išorinės savybės praktiškai vienodos), jūs galite tapti veislinių žuvyčių, kurios reikalauja daug daugiau priežiūros savininku.

Gupijos yra nepretenzingos renkantis maistą – galite rinktis dirbtinį, gyvą, užšaldytą ar sausą maistą, tačiau jį duoti turite labai mažomis porcijomis. Kaip ir kitos tropinės žuvys, jos mėgsta šiltą vandenį. Ideali temperatūra yra 22-23 laipsniai, tačiau jos yra puikiai prisitaikiusios įvairesnei temperatūrai nuo 19 iki 29 laipsnių. Šios žuvys yra nebrangios, greitai pripranta prie naujų sąlygų, persikėlimas į naują akvariumą joms greitas ir neskausmingas. 4-5 žuvims pakanka 20 litrų vandens.

Optimalios laikymo sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 22–23o C.
 2. Maitinimas: 2–3 kartai į dieną (labai mažomis dozėmis).
 3. Akvariumo tūris: 20 l.

2. Gaidelis

Šios žuvys išsiskiria nuostabia ryškia uodega, kuri neršto metu gali įgyti dar sodresnę spalvą, kai suaugusios žuvys konkuruoja tarpusavyje. Gaidelio ilgis siekia 5-10 cm, vidutinė gyvenimo trukmė yra apie 3 metus.

Jų aktyvumas ir ryškus kovos pobūdis yra skiriamieji bruožai. Būtent gaideliai mielai žaidžia su žmonėmis ir netgi leidžia save liesti, tačiau to daryti nerekomenduojama, kad nenutrintumėte apsauginio sluoksnio nuo savo kūno paviršiaus. Šios žuvys mėgsta tyrinėti ir medžioti sraiges, be to, sugeba kovoti su savo pačių atspindžiais ant akvariumo sienelės. Patinai gali gyventi net gana nešvariame vandenyje, nes jie gali kvėpuoti ne tik žiaunomis, bet ir atmosferos oru.

Patinai yra agresyvesni nei patelės. Jei pastarosios paprastai sugyvena su taiką mėgstančiomis žuvimis (pavyzdžiui, tomis pačiomis gupijomis), patinėlius geriausiai laikyti tik su jų rūšies atstovais.

Renkantis akvariumą reikia atsižvelgti į šiuos reikalavimus:

 • Suaugusiai žuviai pakanka 3–4 litrų vandens – tai leis apskaičiuoti norimo akvariumo tūrį, atsižvelgiant į žuvų skaičių;
 • vienam patinui reikia kelių patelių – jei akvariume yra daug „berniukų“, jie dažnai konfliktuoja vienas su kitu;
 • Kadangi gaideliai gali iššokti, akvariumo viršus turi būti uždarytas (tai padės padaryti specialus tinklas arba dangtelis su skylutėmis).

Šios žuvys yra visaėdės – joms tinka gyvas, sausas ar šaldytas maistas. Jo turi būti duodama tiek, kiek jos gali suvalgyti per 15 minučių.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 18–25o C.
 2. Maitinimas: 1-2 kartai per dieną.
 3. Akvariumo tūris: apie 20 litrų.

3. Neoninė/mėlyna tetra

žuvytės

Neoninės tetros yra nepretenzingos, gražios žuvys, kurių gyvenimas tiesiogiai priklauso nuo vandens temperatūros:

 • 18 laipsnių – 4 metai;
 • 22 laipsniai – 3 metai;
 • 27 laipsniai – 1,5 metų.

Geriausi palydovai neoninėms tetroms yra šarvuotieji smulkiadėmiai šarvuotieji šamukai, palaikantys akvariumo dirvos švarumą. Neoninės tetros yra nepretenzingos maistui – šioms žuvims tinka sausas ir gyvas maistas (ypač jos mėgsta kirminus, sūrias krevetes, ciklopus, dafnijas), taip pat jo pakaitalas. Maistas turėtų būti duodamas porcijomis. Jei jis nusileis į dugną, šios žuvys jo nelies. Keturioms žuvytėms bus gana patogu 10 litrų talpos akvariume – šia informacija galima remtis kaip skaičiavimais.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 18–22o C.
 2. Maitinimas: 2–3 kartai per dieną.
 3. Akvariumo tūris: nuo 10 l.

4. Šarvuotieji ir smulkiadėmiai šarvuotieji šamukai

Tai yra nepretenzingos, veržlios, malonios žuvytės, idealiai tinkančios pradedantiesiems laikyti žuvis. Šamuko ilgis siekia 3–10 cm, o gyvenimo trukmė – 15 metų. Lengva priežiūra yra dėl to, kad ši šamų rūšis turi ir žiaunas, ir žarnyno kvėpavimo sistemą. Jie pagrįstai laikomi akvariumo valytojais, nes dažniausiai tuo jie ir užsiiminėja valydami jo dirvožemį. Šamukai yra labai bendraujantys – jie jaučiasi patogiai 5-8 žuvų grupėse, atitinkamai, akvariumo tūris turėtų būti 50–70 litrų.

Smulkiadėmiai šamai puikiai jaučiasi 20-26 laipsnių vandenyje. Nerekomenduojama kartu su šamukais laikyti agresyvias žuvis. Jiems tinka sausas, gyvas ar šaldytas maistas, ypač artemijos, uodo trūkio lervos ir kt.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 20-26о С.
 2. Maitinimas: 2 kartus per dieną.
 3. Akvariumo tūris: 50-70 l.

5. Taškuota danija

žuvytės

Šios žuvytės išsiskiria gražiomis mėlynomis juostelėmis išilgai kūno, dėl kurių tampa dar įdomiau jas stebėti akvariume, nes zebrinės danijos yra gana judrios. Suaugusios žuvies ilgis siekia 5 cm, ji puikiai jaučiasi pulke, kuriame yra ne daugiau kaip 10 jos rūšies atstovų. Akvariumo tūrį galima pasirinkti atsižvelgiant į tai, kad vienai žuviai reikia 2 litrų vandens. Geriau, kad akvariumas būtų ilgas, nes zebrinės danijos mėgsta plaukti greitai iš vienos pusės į kitą, taip vydamasi viena kitą. Joms puikūs kompanionai bus taikūs vidutinio dydžio kitų veislių atstovai.

Zebrinės danijos gerai prisitaiko prie įvairios temperatūros ir gali gyventi tiek 15, tiek ir 30 laipsnių temperatūroje, optimaliausia temperatūra laikoma 18-24 laipsniai. Jos gerai sugeria beveik visą sausą ir gyvą pašarą.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 18–24o C.
 2. Maitinimas: 2 kartai per dieną.
 3. Akvariumo tūris: nuo 10 l.

6. Mažapelekė molinezija

Ši visaėdė žuvis yra 6–10 cm ilgio – jai tinka tiek gyvas, tiek šaldytas ar dirbtinis maistas, tačiau jos racioną taip pat reikėtų praturtinti maistu, kuriame yra daug skaidulų, dumblių ar daržovių. Molineziją dažnai galima pamatyti valgant riebalus, kurie ilgainiui susidaro ant vidinių akvariumo sienelių paviršių, be to, ją reikia maitinti 2–3 kartus per dieną. Suaugusioms žuvims reikalinga gana didelė erdvė – kelios žuvys jausis patogiai 60 litrų talpos akvariume. Atsižvelgiant į vandens temperatūrą, parametrai gali būti labai skirtingi, tačiau rekomenduojamas diapazonas, kad nepatirtumėte problemų, turėtų būti 23-28 C. Šioms žuvims idealūs kompanionai gupijos ir kitos taikios žuvų rūšys.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 23–28о С.
 2. Maitinimas: 2–3 kartai per dieną.
 3. Akvariumo tūris: nuo 60 l.

7. Melanochromis maingano

žuvytės

Šios žuvytės yra taikos mylėtojos, šiek tiek drovios ir neįprastai gražios – jų akys turi sodrų mėlyną atspalvį. Suaugusios žuvys pasiekia 4–4,5 cm ilgį, akvariume gyvena apie 4 metus ir puikiai jaučiasi 6–10 savo bendrarūšių žuvų grupėje. Kitos mažos, taiką mėgstančios žuvys gali joms tapti puikiomis kompanionėmis.

Reikalavimai akvariumui:

 • turėtų būti augalų šalia sienelių;
 • įvairios vietos palandžioti;
 • tamsi dirva;
 • pakankamai laisvos vietos plaukioti.

Optimali vandens temperatūra yra 22-25 laipsniai, rekomenduojama  maitinti 1-2 kartus per dieną. Jos renkasi gyvą maistą (krevetes, dafnijas) ir jo pakaitalus, be to, šios žuvys neima maisto nuo akvariumo apačios.

Optimalios sąlygos:

 1. Vandens temperatūra: 22–25o C.
 2. Maitinimas: 1-2 kartai per dieną.
 3. Akvariumo tūris: nuo 50 l.

Visos aprašytos žuvų rūšys yra aktyvios ir gražios, todėl bus labai įdomu jas stebėti. Kartu jos išsiskiria absoliučiu nepretenzingumu – jomis labai paprasta rūpintis ir jos gali tapti idealiu augintiniu. Žuvytės padės nusiraminti, jas stebėdami nebejausite per dieną patirto streso.

Naujienos Tavo el. pašte

Komentarai:

Griežtai draudžiama Zinoti.lt portale skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur. Draudžiama platinti Zinoti.lt bet kokio pavidalo medžiagą be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Zinoti.lt šaltinį. Ši informacija yra Zinoti.lt nuosavybė. Ją galima platinti tik susitarus su portalo redakcija. Norint gauti sutikimą, reikia kreiptis el. paštu [email protected].